První model: K Hradu mají nejblíž Fischer a Švejnar

Domácí Domácí
15. 2. 2012 11:13
U voličů naopak nepochodili kandidáti politických stran - Schwarzenberg, Zeman a Němcová
Přímá volba prezidenta - preference k 15. únoru 2012
Přímá volba prezidenta - preference k 15. únoru 2012 | Foto: Factum Invenio

Praha - Hlavní souboj o prezidentský úřad svede expremiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Kandidáti politických stran v přímé volbě naopak vyhoří a nedostanou se ani nad 10 % hlasů.

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Fanctum Invenio.

Žádný z adeptů na Pražský hrad by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu, do druhého kola by postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,5 % a Jan Švejnar se 14, 5 % hlasů.

Na třetím až čtvrtém místě skončili Miloš Zeman a Miroslava Němcová, kteří by získali shodně 9,7 %.

Současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má podporu necelé desetiny lidí (8,4 %). S podobnou přízní voličů by v případě, že své rozhodnutí nekandidovat změní, mohl počítat také Tomio Okamura (9,2 %).

Straničtí kandidáti mají podle předpokladů hlavní část podpory mezi voliči své strany: Karel Schwarzenberg by jasně zvítězil mezi příznivci TOP 09, Vladimír Remek zase mezi voliči KSČM.

Nestraník Jan Fischer se těší podpoře napříč politickým spektrem, mezi příznivci ODS by dokonce zvítězil.

Průzkum se uskutečnil od 27. ledna do 7. února a zúčastnilo se jej 968 lidí.

Po deseti letech více či méně vážně míněných pokusů se o možnost rozhodovat, kdo bude sedět na Pražském hradě, minulý týden připravili sami zákonodárci. Zavedení přímé volby ve středu posvětil Senát a tím padla poslední vážná překážka.
 
Nástupce Václava Klause si tak už zvolí čeští občané sami, a to dvoukolově a nejdříve po 7. lednu 2013.

Volba se totiž podle schválené změny ústavy může konat v posledních 60 dnech volebního období úřadujícího prezidenta.
 
Ministerstvo vnitra vyčíslilo náklady na zhruba 655 milionů korun. Navrhnout kandidáta by mohlo 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů v petici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy