První model: K Hradu mají nejblíž Fischer a Švejnar

Domácí Domácí
15. 2. 2012 11:13
U voličů naopak nepochodili kandidáti politických stran - Schwarzenberg, Zeman a Němcová
Přímá volba prezidenta - preference k 15. únoru 2012
Přímá volba prezidenta - preference k 15. únoru 2012 | Foto: Factum Invenio

Praha - Hlavní souboj o prezidentský úřad svede expremiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Kandidáti politických stran v přímé volbě naopak vyhoří a nedostanou se ani nad 10 % hlasů.

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Fanctum Invenio.

Žádný z adeptů na Pražský hrad by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu, do druhého kola by postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,5 % a Jan Švejnar se 14, 5 % hlasů.

Na třetím až čtvrtém místě skončili Miloš Zeman a Miroslava Němcová, kteří by získali shodně 9,7 %.

Současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má podporu necelé desetiny lidí (8,4 %). S podobnou přízní voličů by v případě, že své rozhodnutí nekandidovat změní, mohl počítat také Tomio Okamura (9,2 %).

Straničtí kandidáti mají podle předpokladů hlavní část podpory mezi voliči své strany: Karel Schwarzenberg by jasně zvítězil mezi příznivci TOP 09, Vladimír Remek zase mezi voliči KSČM.

Nestraník Jan Fischer se těší podpoře napříč politickým spektrem, mezi příznivci ODS by dokonce zvítězil.

Průzkum se uskutečnil od 27. ledna do 7. února a zúčastnilo se jej 968 lidí.

Po deseti letech více či méně vážně míněných pokusů se o možnost rozhodovat, kdo bude sedět na Pražském hradě, minulý týden připravili sami zákonodárci. Zavedení přímé volby ve středu posvětil Senát a tím padla poslední vážná překážka.
 
Nástupce Václava Klause si tak už zvolí čeští občané sami, a to dvoukolově a nejdříve po 7. lednu 2013.

Volba se totiž podle schválené změny ústavy může konat v posledních 60 dnech volebního období úřadujícího prezidenta.
 
Ministerstvo vnitra vyčíslilo náklady na zhruba 655 milionů korun. Navrhnout kandidáta by mohlo 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů v petici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy