První medicínský hackaton vyhrála rukavice pro převod znakové řeči do slov

29. 10. 2018 20:20
Autory vítězného návrhu jsou studenti kybernetiky z Českého vysokého učení technického.
Rukavice pro převod znakové řeči.
Rukavice pro převod znakové řeči. | Foto: Instagram CEE Hacks

Praha - Vítězství z prvního pražského medicínského hackatonu si odnesli autoři speciální rukavice, která převádí znakovou řeč do mluveného slova. Ocenění získalo také využití brýlí s virtuální realitou pro léčbu respiračních obtíží a aplikace, která může zprostředkovat komunikaci pacienta s lékaři, oznámili organizátoři Smart Health Hackatonu, který se v Praze uskutečnil od pátku do neděle.

Do akce se zapojilo 51 programátorů z celého světa spolu s téměř 40 mentory z řad lékařů. Spolupracovali také specialisté na informační technologie a zástupci firem. Cílem bylo vymyslet inovativní řešení pro budoucnost medicíny.

Vítězný tým tří studentů kybernetiky z Českého vysokého učení technického navrhl rukavici, která na ruce neslyšícího snímá pohyby při znakové řeči. Informace přenáší do počítače, který překlad do mluveného slova vyšle do mikrofonu umístěného na rukavici. Člověk, který znakovou řeč nezná, tak může slyšet, co chce neslyšící sdělit.

"Myslíme, že lidé se sluchovou vadou jsou obecně opomíjenou skupinou potřebných, a chtěli jsme jim pomoci," uvedla za celý tým studentka Jekatěrina Jaroslavcová. Vítězný tým získal výhru 100 000 korun a příslib realizace nápadu v praxi.

Druhé místo obsadily společně dva týmy. Jeden z nich vyvinul hru, která za použití spirometru a brýlí s virtuální realitou snímá intenzitu dechu hráče. Ta je vidět před jeho očima a lékaři ji dokážou přečíst jako data, která využijí při terapii pacienta s respiračními obtížemi.

Druzí se umístili také autoři aplikace, která podle organizátorů de facto nahrazuje zdravotní sestru v lékařské ordinaci. "Lze skrze ni naskenovat kartu pojištěnce do telefonu nebo se nechat pomocí rozšířené reality navigovat až k vybranému specialistovi. Výsledný recept i nahraná konzultace s lékařem se v telefonu ukládá," popsali.

Inspirací pro pražský medicínský hackaton byla obdobná akce Hacking Medicine, kterou ve Spojených státech pořádá Massachusettský technický institut (MIT). Byl čtvrtým, který v posledních dvou letech pořádala organizace CEEHACKS.

Další akci plánuje od 23. do 25. listopadu. Na Social Innovation Weekend se mohou hlásit programátoři, studenti a inovátoři, které zajímá život potřebných nebo neziskové organizace. Řešit budou výzvy ve třech kategoriích, a to boj se zadlužeností, mezigenerační vztahy a vzdělávání neslyšících.

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.