Pomoc vyčerpaným rodičům umírajících dětí. V Ostravě bude první hospicový stacionář

Julie Kochová Julie Kochová
13. 10. 2015 12:45
První dětský hospicový stacionář v České republice začne od listopadu fungovat v Ostravě. Zařízení je určené nevyléčitelně nemocným dětem, péčí uleví unaveným rodinám, které se o děti starají doma. Provozovatelem je obecně prospěšná společnost Mobilní hospic Ondrášek. Pobyt dětí uhradí z vlastních zdrojů, především od sponzorů a dotací. Hospicová péče dosud vypadávala z programů zdravotních pojišťoven.
Dětský hospic (ilustrační foto).
Dětský hospic (ilustrační foto). | Foto: Alena Skřipská

Ostrava - V Ostravě otevře hospicový stacionář pro nevyléčitelně nemocné děti. Půjde o první takové zařízení v České republice.

Dosud měli rodiče nevyléčitelně nemocných dětí, které byly zároveň ve stabilizovaném stavu, jen dvě možnosti: nechat dítě hospitalizovat v nemocnici, nebo o něj 24 hodin denně pečovat doma. Kvůli vážnosti zdravotního stavu běžná rehabilitační zařízení takové děti nepřijímají, jiný stacionář dosud chyběl.

Nechat dítě v domácím prostředí je ale pro rodiny psychicky i fyzicky extrémně náročné. „Pokud bychom těmto rodinám jejich péči neusnadnili, mohlo by se stát, že zátěž nevydrží. Dlouhodobá péče o nevyléčitelně nemocné dítě rodiče může přivést do stadia naprostého vyčerpání a vyhoření," upozorňuje ředitelka Mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská. Tato obecně prospěšná společnost bude hospic provozovat.

Při péči rodinám Ondrášek doposud pomáhal přímo v jejich domácnostech, kam dojížděly zdravotní sestry, ale také lékaři, psychiatři, psychologové a duchovní.

Tři lůžka

Nově otevřený stacionář rodinám od listopadu na několik hodin domácí péči odlehčí. Nabídne tři lůžka a v provozu bude od osmi hodin ráno do čtyř odpoledne. "Není to tak, že by rodiče vozili děti do stacionáře každý den. Ale umožníme jim jednou, dvakrát týdně si trochu vydechnout," vysvětluje Husovská.

Náročná práce okolo nemocného dítěte často leží jen na jediném členu domácnosti. "Většinou to bývá maminka, ostatní členové rodiny se bojí o dítě pečovat z obav před možným rizikem zhoršení zdravotního stavu," říká Husovská.

Neonkologické diagnózy

Ředitelka předpokládá, že hospic využijí především rodiny, se kterými už Ondrášek spolupracuje. Ten funguje od roku 2004, dětské hospicové péči se začal věnovat před třemi lety. Ročně se stará o zhruba 150 klientů, z nichž asi 15 jsou děti.

Nejčastěji to jsou děti s metabolickými vadami, neurodegenerativními onemocněními a jinými vrozenými vadami. Zatímco většina dospělých pacientů v hospicové péči má diagnostikované onkologické onemocnění, u dětí je to naopak. "U neonkologicky nemocných dětí totiž bývá průběh nemoci pozvolnější, v péči je máme třeba rok," podotýká Husovská.

Náklady pokryjí dárci

Zřízení hospice vyšlo na přibližně 1,5 milionu korun, podpořili ho sponzoři, nadační fond a přispělo i město. Dětem bude péči poskytovat zdarma. Pro rodinný rozpočet je totiž domácí péče velkou zátěží. Mimo omezení zaměstnání rodičů je nutné třeba pořizovat speciální pomůcky a doplácet drahé léky.

Mobilní hospicové služby dosud vypadávaly z financování zdravotními pojišťovnami. Do konce ledna ale běží pilotní projekt, na jehož základě by se mohla účast pojišťoven upravit. "Financování je určitě největším problémem poskytování naší péče. Do testovacího projektu se zapojila jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, přitom máme většinu pacientů od jiných pojišťoven," vysvětluje Husovská. Od projektu si tak slibuje jasné nastavení a účast více pojišťoven.

Hospic zatím náklady pokrývá z podpory nadací, dotačních programů, firemního sponzorství a dárcovství soukromých osob. Nový hospic bude sídlit ve zrenovovaných prostorách někdejší mateřské školy v Gurťjevově ulici 11 v ostravské městské části Jih.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy