První den SPZ na přání: v Praze lidé stáli od noci frontu, v Plzni už na řidiče nezbyly osmičky

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 4. 1. 2016 14:54
Na úřady od pondělního rána míří stovky řidičů aut, kteří si chtějí koupit registrační značku na přání, jejíž jedna tabulka stojí pět tisíc korun. To je možné právě od začátku letošního roku. Kdo si chtěl vysněnou kombinaci zajistit už během víkendu, musel poslat žádost mailem nebo do datové schránky. Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Stadlera si značky koupilo 500 řidičů. Rozebrali si především snadno zapamatovatelné kombinace, například sadu osmi shodných číslic. Zabraná je už i značka FANT0MAS, kde zakázané písmeno "O" nahradila jedna povinná číslice - tedy nula.
Foto: Radek Pecák

Praha, Ostrava, Plzeň - Čeští motoristé už si nemohou na svá auta dát registrační značku, kde jsou jen samé stejné číslice. Stačilo první úřední ráno v novém roce, během kterého bylo možné zažádat o značky na přání, a řidiči si snadno zapamatovatelné kombinace rozebrali.

"Jeden ze zájemců chtěl hned v osm hodin ráno po otevření přepážek samé osmičky, ale systém nám nahlásil, že tato kombinace je zarezervovaná. Zkoušeli jsme tedy jinou variantu stejných číslic, ale stejně jsme neuspěli. Žadatel si tak musel zvolit jinou kombinaci číslic. Tuším, že si vzal k osmičkám i nuly," řekl Miloslav Váňa, pověřený vedoucí registru vozidel na plzeňském magistrátu.

Značku na přání, jejíž jedna tabulka stojí pět tisíc korun, a náklady na jedno auto tedy vyjdou na deset tisíc, je možné koupit od 1. ledna. Teprve v pondělí si ale mohli lidé přijít se žádostí přímo na přepážku více než dvou stovek úřadů v obcích s rozšířenou působností. Kdo si chtěl vysněnou kombinaci zajistit už během víkendu, musel poslat žádost mailem nebo do datové schránky.

"Takový člověk pak měl vyšší pravděpodobnost, že mu nikdo jeho kombinaci nesebere," řekl Dalibor Mozdřeň z odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu.

Podle informací z ministerstva dopravy dokonce úředníci na některých místech přišli do práce dříve - už na půl sedmou. To aby začali vyřizovat přednostně právě žádosti podané elektronicky během prvních tří dnů nového roku.

K přepážkám úřadů pak v pondělí ráno na osmou dorazily stovky zájemců. V Praze kvůli zvýšenému zájmu dokonce vypadával systém, do kterého úředníci žádosti zpracovávají.

"Počítačová aplikace byla pomalá," řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Od časných ranních hodin na pracovišti na Pankráci čekaly desítky zájemců, po poledni registrovali sedmdesát žádostí.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Stadlera si značky během pondělního dopoledne koupilo po celé zemi 500 řidičů. Zabraná je už i značka FANT0MAS.

FERRARI1 nebo rafinovaný název firmy

Úředníci, s nimiž hovořil online deník Aktuálně.cz, zatím nezaznamenali v žádostech žádné vulgarity. Spíše několik zajímavostí.

V Ostravě si například jednatel firmy nechal vyrobit značku s názvem své firmy. Rafinovaně přitom dodržel podmínku mít na tabulce minimálně jednu číslici. "V názvu firmy má dvě písmena "O", tak tam místo nich dal dvě nuly. Na první pohled je to čitelné skutečně jako majitelova společnost," řekl Dalibor Mozdřeň.

Jeho plzeňský kolega Miloslav Váňa se zase setkal s tím, že si majitel luxusního vozu nechá vyrazit na registrační značku název auta. "Bude tam mít FERRARI1," řekl Váňa. Časté jsou podle něj i přezdívky majitelů aut.

Podle úředníků byl pondělní zvýšený zájem ojedinělý a do budoucna se nedá očekávat, že by motoristů toužících po své unikátní registrační značce rapidně přibývalo. "Toto byli ti první nadšenci, kteří chtěli zejména ty jednoduché číselné kombinace. Už před svátky nám sem volali a ptali se, jak si je zarezervovat. Obrovský zájem v dalších dnech a měsících už nečekáme," řekl plzeňský úředník Miloslav Váňa.

O rok později

O registračních značkách na přání se hovořilo dlouho a měly platit už od začátku loňského roku, nakonec se ale platnost zákona o rok posunula.

Text značky nelze zvolit libovolně – musí být složen z velkých písmen latinky a arabských číslic (musí být obsaženo minimálně jedno) s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W. "To kvůli možné záměně písmen," vysvětlil už dříve ministr dopravy Dan Ťok. Zakázaná jsou hanlivá, urážející či rasistická slova.

Značky na přání si lze za pětisetkorunový poplatek i rezervovat. Podmínkou je schválení požadovaného znění, přičemž poté má žadatel tři měsíce na to, aby si značky nechal vyrobit. Pokud to neudělá, úřad znění může nabídnout dalším případným žadatelům.

V jednu chvíli lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou či právnickou osobu, nicméně žadatel nemusí mít v době podání žádosti žádné vozidlo.

Značky na přání se vážou na konkrétní osobu, vzniknou ve třech typech v závislosti na typu registrovaného vozidla. Pro automobily mají osm znaků, pro motocykly o jeden méně a pro mopedy o tři méně.

Ministerstvo dopravy chce novinkou zamezit korupci. Lidé si dosud často nechávali na úřadech za úplatu vydávat snadno zapamatovatelné značky - například se čtyřmi stejnými číslicemi.

Značku si motorista může ponechat a dávat ji na každé další nové auto. V případě ztráty nebo odcizení i jedné tabulky však o ni nenávratně přijde. Kvůli riziku zneužití ji systém automaticky zablokuje a nevydá duplikát. Majitel tak přijde i o investované tisíce korun.

 

Právě se děje

Další zprávy