Průzkumy před komunálními volbami favorizují Babišovo ANO

ČTK ČTK
5. 10. 2014 17:58
Podle předních agentur by hnutí mohlo vyhrát obecní volby v Brně i Praze.
Předvolební poutač hnutí ANO v Polabí.
Předvolební poutač hnutí ANO v Polabí. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Největší voličskou podporu má podle všech celostátních průzkumů vládní hnutí ANO. V komunálních volbách ve třech nejlidnatějších českých městech mu průzkumy agentury Median dávaly největší šanci na vítězství jen v Brně, v Praze bylo těsně druhé za TOP 09.

Podle agentury STEM by ANO v hlavním městě s 20 procenty hlasů naopak jasně vyhrálo. TOP 09 by získalo 14 procent. Vyplývá to ze srovnání volebních průzkumů za poslední dva měsíce.

Sociální demokracie by získala devět procent, ODS osm procent, Trojkoalice zelených, lidovců a Starostů šest procent a Piráti pět procent lidí.

Podle průzkumu Medianu by ANO v Praze mohlo získat 29 procent hlasů, o půl procentního bodu méně než TOP 09. Za nimi by následovala se zhruba desetiprocentním odstupem ČSSD, dále Trojkoalice a ODS, v zastupitelstvu by mohli být také komunisté, Piráti a Svobodní.

Brnu vévodí ANO a ČSSD

V Brně má ANO šanci vyhrát s 28,5 procenta hlasů, druhá by byla ČSSD s 27,5 procenta. Následují ODS s 16,5 procenta, KDU-ČSL s 16 procenty a TOP 09 s 15,5 procenta, uvedl Median.

Do zastupitelstva by se mohly dostat také Strana zelených, KSČM, Žít Brno s podporou Pirátů a Svobodní.

V Ostravě zřejmě znovu vyhraje ČSSD. Podle Medianu by mohla získat až 32,5 procenta hlasů, druhé ANO pak 25,5 procenta. Většinu v zastupitelstvu by ale ČSSD mohla mít i s KSČM (20,5 procenta). Další čtyři uskupení - ODS, Nezávislí, Ostravak a TOP 09 - by mohla získat zhruba po 12 procentech.

Své kandidáty pro komunální volby má podle CVVM pevně vybráno 52 procent lidí, kteří přijdou hlasovat. Mělo by jich být podle průzkumu 62 procent, skutečná účast bývá nižší.

Úspěch v průzkumech

ANO vede celostátní žebříček volebních preferencí dlouhodobě. Na konci září si podle TNS Aisa polepšilo v porovnání se srpnovým volebním modelem na 30,5 procenta.

Podobě agentura STEM na počátku září předpovídala ANO zisk 31 procent. Druhá ČSSD by podle těchto agentur získala 19, respektive 21,3 procenta.

Hnutí ANO Andreje Babiše by podle CVVM v září sněmovní volby vyhrálo s 28 procenty hlasů, ovšem jen s mírným náskokem před ČSSD, která by měla 27,5 procenta.

Podobně podle modelu agentury Median by ANO počátkem minulého měsíce podpořilo 22 procent lidí a ČSSD 21,5 procenta.

U ostatních stran se pořadí ani volební zisk razantně neměnily. Ve hře o třetí příčku jsou KSČM a TOP 09, pátá ODS si udržuje mírný náskok před Úsvitem a KDU-ČSL, které mají minimálně pětiprocentní podporu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy