Průzkumy před komunálními volbami favorizují Babišovo ANO

ČTK ČTK
5. 10. 2014 17:58
Podle předních agentur by hnutí mohlo vyhrát obecní volby v Brně i Praze.
Předvolební poutač hnutí ANO v Polabí.
Předvolební poutač hnutí ANO v Polabí. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Největší voličskou podporu má podle všech celostátních průzkumů vládní hnutí ANO. V komunálních volbách ve třech nejlidnatějších českých městech mu průzkumy agentury Median dávaly největší šanci na vítězství jen v Brně, v Praze bylo těsně druhé za TOP 09.

Podle agentury STEM by ANO v hlavním městě s 20 procenty hlasů naopak jasně vyhrálo. TOP 09 by získalo 14 procent. Vyplývá to ze srovnání volebních průzkumů za poslední dva měsíce.

Sociální demokracie by získala devět procent, ODS osm procent, Trojkoalice zelených, lidovců a Starostů šest procent a Piráti pět procent lidí.

Podle průzkumu Medianu by ANO v Praze mohlo získat 29 procent hlasů, o půl procentního bodu méně než TOP 09. Za nimi by následovala se zhruba desetiprocentním odstupem ČSSD, dále Trojkoalice a ODS, v zastupitelstvu by mohli být také komunisté, Piráti a Svobodní.

Brnu vévodí ANO a ČSSD

V Brně má ANO šanci vyhrát s 28,5 procenta hlasů, druhá by byla ČSSD s 27,5 procenta. Následují ODS s 16,5 procenta, KDU-ČSL s 16 procenty a TOP 09 s 15,5 procenta, uvedl Median.

Do zastupitelstva by se mohly dostat také Strana zelených, KSČM, Žít Brno s podporou Pirátů a Svobodní.

V Ostravě zřejmě znovu vyhraje ČSSD. Podle Medianu by mohla získat až 32,5 procenta hlasů, druhé ANO pak 25,5 procenta. Většinu v zastupitelstvu by ale ČSSD mohla mít i s KSČM (20,5 procenta). Další čtyři uskupení - ODS, Nezávislí, Ostravak a TOP 09 - by mohla získat zhruba po 12 procentech.

Své kandidáty pro komunální volby má podle CVVM pevně vybráno 52 procent lidí, kteří přijdou hlasovat. Mělo by jich být podle průzkumu 62 procent, skutečná účast bývá nižší.

Úspěch v průzkumech

ANO vede celostátní žebříček volebních preferencí dlouhodobě. Na konci září si podle TNS Aisa polepšilo v porovnání se srpnovým volebním modelem na 30,5 procenta.

Podobě agentura STEM na počátku září předpovídala ANO zisk 31 procent. Druhá ČSSD by podle těchto agentur získala 19, respektive 21,3 procenta.

Hnutí ANO Andreje Babiše by podle CVVM v září sněmovní volby vyhrálo s 28 procenty hlasů, ovšem jen s mírným náskokem před ČSSD, která by měla 27,5 procenta.

Podobně podle modelu agentury Median by ANO počátkem minulého měsíce podpořilo 22 procent lidí a ČSSD 21,5 procenta.

U ostatních stran se pořadí ani volební zisk razantně neměnily. Ve hře o třetí příčku jsou KSČM a TOP 09, pátá ODS si udržuje mírný náskok před Úsvitem a KDU-ČSL, které mají minimálně pětiprocentní podporu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy