Volby by vyhrálo ANO, sílí Okamura, ztrácí KSČM. Stíhaného Babiše nechtějí premiérem ani jeho voliči

Domácí Domácí
27. 8. 2017 16:19
Podle nového průzkumu společnosti MEDIAN by volby nyní vyhrálo hnutí ANO, na druhém místě by skončila sociální demokracie, třetí příčku by obsadili komunisté, kterým preference od jara mírně klesly. Posílila naopak SPD Tomia Okamury, která by se se šesti procenty dostala do sněmovny. Další průzkum se pak zaměřoval na trestní stíhání předsedy ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Většina respondentů kauzu považuje za důležitou a uvedla, že by sněmovna měla Babiše ke stíhání vydat. Téměř dvě třetiny také uvedly, že by se podle nich měl imunity vzdát sám Babiš. Mezi těmi, kteří Babišovi důvěřují více než policii, byli nejčastěji lidé nad 60 let, voliči ANO a KSČM.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Volby by nyní podle průzkumu společnosti MEDIAN vyhrálo hnutí ANO, volilo by jej 26,5 procenta lidí. Zatímco ČSSD se vrátila na druhé místo, preference komunistů mírně klesly. Překvapivě posílala Strana přímé demokracie Tomia Okamury, která by podle průzkumu získala šest procent hlasů, a dostala se tak do sněmovny.

Křesla v dolní komoře by získaly také ODS s deseti procenty hlasů, TOP 09 s devíti procenty a lidovci, kterým by dalo hlas 6,5 procenta voličů. Piráti, STAN a stejně tak zelení zůstali pod pětiprocentní hranicí a do sněmovny by se nedostali.

Agentura však uvádí, že data do průzkumu byla nasbírána ještě předtím, než policie požádala o vydání předsedy ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Nechala si tak zpracovat ještě jeden výzkum týkající se zmíněné kauzy.

Z něj vyplývá, že by volební potenciál ANO mohl ve volbách mírně klesnout. Většina dotázaných totiž odpověděla, že Babišovo trestní stíhání považuje za důležité pro směřování politiky v Česku, zatímco pouze 36 procent kauzu za relevantní nepovažuje.

Z výzkumu také vyplývá, že 53 procent dotázaných věří v kauze verzi policie, zatímco verzi Andreje Babiše věřilo pouze 29 procent. Policii méně důvěřovali lidé nad 60 let a voliči ANO a KSČM. Na otázku, zda by měla sněmovna předsedu hnutí vydat k trestnímu stíhání a zbavit jej imunity, odpovědělo kladně 68 procent respondentů, proti bylo pouze 23 procent. Takřka polovina z dotázaných si také myslí, že by se Babiš měl imunity sám vzdát.

Nadpoloviční většina (60 procent) dotázaných se také přikláněla k názoru, že by prezident neměl Babiše jmenovat premiérem v případě, že by vyhrál volby a byl nadále trestně stíhaný, a proti jeho jmenování je dokonce i 20 procent voličů hnutí ANO.

Výzkumu, který probíhal od 26. července do 23. srpna, se zúčastnilo 1043 respondentů starších 18 let.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy