Piráti se s ODS v průzkumech předhánějí, kdo je silnější opozice. ANO si pohoršilo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 7. 2019 11:43
Podle průzkumu agentury STEM, který probíhal v době před demonstrací proti Andreji Babišovi na pražské Letné i po ní, si jeho hnutí ANO mírně pohoršilo, a to o 1,5 procentního bodu na 32,5 procenta. Stále však suverénně vede. Výrazně si podle volebního modelu polepšili piráti - za dva měsíce získali o 4,5 procentního bodu více a volilo by je 15,6 procenta lidí. Čímž odskočili ODS, která je na třetím místě s 13,1 procenta hlasů, podobně jako v dubnu. Zároveň však vyšel průzkum Medianu, podle něhož nejsilnější opoziční stranou zůstává ODS.
Odstavíme Babiše! Anebo s ním budeme vládnout! Předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala.
Odstavíme Babiše! Anebo s ním budeme vládnout! Předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala. | Foto: ČTK

Podle zjištění agentury STEM by se do sněmovny dostaly ještě SPD, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL. 

SPD, sociální demokraté i komunisté si od dubna pohoršili, lidovci mírně získali. Podpora STAN a TOP 09 se nezměnila, je pod čtyřmi procenty, a tedy pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Je ovšem třeba počítat se statistickou chybou, která u menších stran činí asi dva procentní body a u větších stran se pohybuje kolem tří bodů.

Pro SPD by v červnových volbách hlasovalo 7,9 procenta voličů, tedy o 1,9 bodu méně než v dubnu. O desetinu procenta za hnutím zaostávají komunisté, kteří proti dubnu ztratili 1,7 procentního bodu hlasů. Sociální demokraté si pohoršili o 1,4 bodu na 6,4 procenta. Lidovci si polepšili o 0,6 bodu na 5,5 procenta.

Volební model STEM - červen 2019
Volební model STEM - červen 2019 | Foto: STEM

Motivace lidí jít k volbám není podle STEM příliš silná a mnozí váhají, komu by v současné době dali hlas. Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 56 procent dotázaných. Zhruba čtvrtina uvedla, že k volbám nechce, a 21 procent není ještě rozhodnuto.

Průzkum proběhl ve dnech 14.-30. června 2018 a zúčastnilo se ho 1004 respondentů. Demonstrace na Letné proběhla 23. června.

Průzkum Medianu: ODS je druhá před piráty

Také podle čerstvého volebního modelu agentury Median zaznamenalo hnutí ANO v červnu mírný pokles, jeho zisk by činil 29 procent, v červnu mělo lehce nad 30. "Pokles v preferencích hnutí ANO může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše," konstatuje agentura.

Stejně tak mírně oslabuje druhá vládní strana ČSSD, v případných volbách by se její podpora pohybovala mezi sedmi a osmi procenty.

Mezi opozičními stranami je podle Medianu nejsilnější ODS, ale stagnuje. Zaznamenala téměř stejnou úroveň podpory jako v posledních čtyřech měsících - 14,5 procenta. Piráti by dosáhli na 13 procent a zastavují tak pokles preferencí, který zaznamenali v minulých měsících, uvádí Median.

SPD Tomia Okamury získala devět procent, což je o jeden procentní bod méně než v květnu a pohybuje se tak mírně pod úrovní výsledku z minulých sněmovních voleb. KSČM zaznamenala nárůst na hodnoty, ve kterých se pohybovala před dubnem tohoto roku, v červnu by mohla pomýšlet na 7,5 procenta. Strany KDU-ČSL, starostové a TOP 09 oscilují okolo pěti procent.

Median doplnil, že nové politické hnutí Václava Klause ml. Trikolóra dosahuje 0,5 až jednoho procenta preferencí ze spontánní znalosti. Vzhledem k oficiální registraci hnutí až v závěru června ale nebylo zařazeno do dovozených otázek na zvažované strany.

Volební model Median - červen 2019
Volební model Median - červen 2019 | Foto: Median
 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy