Piráti se s ODS v průzkumech předhánějí, kdo je silnější opozice. ANO si pohoršilo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 7. 2019 11:43
Podle průzkumu agentury STEM, který probíhal v době před demonstrací proti Andreji Babišovi na pražské Letné i po ní, si jeho hnutí ANO mírně pohoršilo, a to o 1,5 procentního bodu na 32,5 procenta. Stále však suverénně vede. Výrazně si podle volebního modelu polepšili piráti - za dva měsíce získali o 4,5 procentního bodu více a volilo by je 15,6 procenta lidí. Čímž odskočili ODS, která je na třetím místě s 13,1 procenta hlasů, podobně jako v dubnu. Zároveň však vyšel průzkum Medianu, podle něhož nejsilnější opoziční stranou zůstává ODS.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala. | Foto: ČTK

Podle zjištění agentury STEM by se do sněmovny dostaly ještě SPD, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL. 

SPD, sociální demokraté i komunisté si od dubna pohoršili, lidovci mírně získali. Podpora STAN a TOP 09 se nezměnila, je pod čtyřmi procenty, a tedy pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Je ovšem třeba počítat se statistickou chybou, která u menších stran činí asi dva procentní body a u větších stran se pohybuje kolem tří bodů.

Pro SPD by v červnových volbách hlasovalo 7,9 procenta voličů, tedy o 1,9 bodu méně než v dubnu. O desetinu procenta za hnutím zaostávají komunisté, kteří proti dubnu ztratili 1,7 procentního bodu hlasů. Sociální demokraté si pohoršili o 1,4 bodu na 6,4 procenta. Lidovci si polepšili o 0,6 bodu na 5,5 procenta.

Volební model STEM - červen 2019
Volební model STEM - červen 2019 | Foto: STEM

Motivace lidí jít k volbám není podle STEM příliš silná a mnozí váhají, komu by v současné době dali hlas. Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 56 procent dotázaných. Zhruba čtvrtina uvedla, že k volbám nechce, a 21 procent není ještě rozhodnuto.

Průzkum proběhl ve dnech 14.-30. června 2018 a zúčastnilo se ho 1004 respondentů. Demonstrace na Letné proběhla 23. června.

Průzkum Medianu: ODS je druhá před piráty

Také podle čerstvého volebního modelu agentury Median zaznamenalo hnutí ANO v červnu mírný pokles, jeho zisk by činil 29 procent, v červnu mělo lehce nad 30. "Pokles v preferencích hnutí ANO může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše," konstatuje agentura.

Stejně tak mírně oslabuje druhá vládní strana ČSSD, v případných volbách by se její podpora pohybovala mezi sedmi a osmi procenty.

Mezi opozičními stranami je podle Medianu nejsilnější ODS, ale stagnuje. Zaznamenala téměř stejnou úroveň podpory jako v posledních čtyřech měsících - 14,5 procenta. Piráti by dosáhli na 13 procent a zastavují tak pokles preferencí, který zaznamenali v minulých měsících, uvádí Median.

SPD Tomia Okamury získala devět procent, což je o jeden procentní bod méně než v květnu a pohybuje se tak mírně pod úrovní výsledku z minulých sněmovních voleb. KSČM zaznamenala nárůst na hodnoty, ve kterých se pohybovala před dubnem tohoto roku, v červnu by mohla pomýšlet na 7,5 procenta. Strany KDU-ČSL, starostové a TOP 09 oscilují okolo pěti procent.

Median doplnil, že nové politické hnutí Václava Klause ml. Trikolóra dosahuje 0,5 až jednoho procenta preferencí ze spontánní znalosti. Vzhledem k oficiální registraci hnutí až v závěru června ale nebylo zařazeno do dovozených otázek na zvažované strany.

Volební model Median - červen 2019
Volební model Median - červen 2019 | Foto: Median
 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy