Piráti se s ODS v průzkumech předhánějí, kdo je silnější opozice. ANO si pohoršilo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 7. 2019 11:43
Podle průzkumu agentury STEM, který probíhal v době před demonstrací proti Andreji Babišovi na pražské Letné i po ní, si jeho hnutí ANO mírně pohoršilo, a to o 1,5 procentního bodu na 32,5 procenta. Stále však suverénně vede. Výrazně si podle volebního modelu polepšili piráti - za dva měsíce získali o 4,5 procentního bodu více a volilo by je 15,6 procenta lidí. Čímž odskočili ODS, která je na třetím místě s 13,1 procenta hlasů, podobně jako v dubnu. Zároveň však vyšel průzkum Medianu, podle něhož nejsilnější opoziční stranou zůstává ODS.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala. | Foto: ČTK

Podle zjištění agentury STEM by se do sněmovny dostaly ještě SPD, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL. 

SPD, sociální demokraté i komunisté si od dubna pohoršili, lidovci mírně získali. Podpora STAN a TOP 09 se nezměnila, je pod čtyřmi procenty, a tedy pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Je ovšem třeba počítat se statistickou chybou, která u menších stran činí asi dva procentní body a u větších stran se pohybuje kolem tří bodů.

Pro SPD by v červnových volbách hlasovalo 7,9 procenta voličů, tedy o 1,9 bodu méně než v dubnu. O desetinu procenta za hnutím zaostávají komunisté, kteří proti dubnu ztratili 1,7 procentního bodu hlasů. Sociální demokraté si pohoršili o 1,4 bodu na 6,4 procenta. Lidovci si polepšili o 0,6 bodu na 5,5 procenta.

Volební model STEM - červen 2019
Volební model STEM - červen 2019 | Foto: STEM

Motivace lidí jít k volbám není podle STEM příliš silná a mnozí váhají, komu by v současné době dali hlas. Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 56 procent dotázaných. Zhruba čtvrtina uvedla, že k volbám nechce, a 21 procent není ještě rozhodnuto.

Průzkum proběhl ve dnech 14.-30. června 2018 a zúčastnilo se ho 1004 respondentů. Demonstrace na Letné proběhla 23. června.

Průzkum Medianu: ODS je druhá před piráty

Také podle čerstvého volebního modelu agentury Median zaznamenalo hnutí ANO v červnu mírný pokles, jeho zisk by činil 29 procent, v červnu mělo lehce nad 30. "Pokles v preferencích hnutí ANO může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše," konstatuje agentura.

Stejně tak mírně oslabuje druhá vládní strana ČSSD, v případných volbách by se její podpora pohybovala mezi sedmi a osmi procenty.

Mezi opozičními stranami je podle Medianu nejsilnější ODS, ale stagnuje. Zaznamenala téměř stejnou úroveň podpory jako v posledních čtyřech měsících - 14,5 procenta. Piráti by dosáhli na 13 procent a zastavují tak pokles preferencí, který zaznamenali v minulých měsících, uvádí Median.

SPD Tomia Okamury získala devět procent, což je o jeden procentní bod méně než v květnu a pohybuje se tak mírně pod úrovní výsledku z minulých sněmovních voleb. KSČM zaznamenala nárůst na hodnoty, ve kterých se pohybovala před dubnem tohoto roku, v červnu by mohla pomýšlet na 7,5 procenta. Strany KDU-ČSL, starostové a TOP 09 oscilují okolo pěti procent.

Median doplnil, že nové politické hnutí Václava Klause ml. Trikolóra dosahuje 0,5 až jednoho procenta preferencí ze spontánní znalosti. Vzhledem k oficiální registraci hnutí až v závěru června ale nebylo zařazeno do dovozených otázek na zvažované strany.

Volební model Median - červen 2019
Volební model Median - červen 2019 | Foto: Median
 

Právě se děje

Další zprávy