Průzkum: Rusnokův kabinet dopadl lépe než Nečasův

Domácí Domácí
25. 2. 2014 14:12
Fischerovu úřednickou vládu neporazil
Jmenování Rusnokovy vlády.
Jmenování Rusnokovy vlády. | Foto: Reuters

Praha - Počet nespokojených s výkonem vlády Jiřího Rusnoka převážil nad spokojenými Čechy. Ve srovnání s ostatními vládami však úřednický kabinet dopadl vcelku dobře.

Autoři únorového průzkumu CVVM se zeptali více než tisícovky lidí na to, jak hodnotí program a činnost vlády, její komunikaci s veřejností, personální složení a osobu premiéra.

S programem je nespokojeno 40 procent lidí a spokojeno 37 procent. Zbytek neví. Činnost vlády zhodnotilo pozitivně 31 procent dotázaných a negativně 56 procent. Nejhorší bilanci 56 procent ku 29 má Rusnokův kabinet v otázce komunikace.  Předsedu vlády kladně hodnotilo 39 procent lidí a záporně 48 procent.

Podle CVVM z výzkumu vyplynulo, že si Rusnokova vláda u české veřejnosti vedla relativně dobře. "Ačkoli šlo o vládu, která neměla důvěru Sněmovny a od srpna 2013 vládla v demisi, její hodnocení na konci jejího působení bylo ve všech aspektech výrazně lepší, než jakého kdy dosahovala předchozí vláda pod vedením Petra Nečase, a stejně tak ve všech aspektech dopadla lépe než vláda Mirka Topolánka krátce po svém vzniku v únoru 2007," uvedlo CVVM.

S činností Nečasova kabinetu bylo v únoru 2011 spokojeno 26 procent dotázaných, o dva roky později už pouze 8 procent.Rusnokova vláda s výjimkou programu dopadla lépe než Špidlův kabinetv lednu 2004. Činnost vlády tehdy kritizovalo 75 procent lidí.

V porovnání s hodnocením vlády Miloše Zemana z února 1999 dopadla Rusnokova vláda lépe v souvislosti s personálním složením. Více spokojených ve všech sledovaných aspektech než Rusnokův kabinet měly jen vlády Josefa Tošovského a Jiřího Paroubka. Spokojenost s těmito kabinety však CVVM zkoumalo vždy jen jednou, bezprostředně po vzniku vlád.

Výrazně lépe dopadla také úřednická vláda Jana Fischera v lednu 2010. S její činností bylo spokojeno 66 procent tázaných. "Vyšší podíly vyjádření spokojenosti šetření zaznamenalo mezi občany, kteří důvěřují prezidentovi nebo současné vládě, lidmi ve věku od 60 let výše, respondenty, kteří se hlásí k levici, a z hlediska stranických preferencí mezi voliči ČSSD," dodalo CVVM.

Rusnokův kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman po pádu Nečasovy vlády. Rusnokovi ministři v srpnu nedostali důvěru Sněmovny a až do nástupu Sobotkova kabinetu vládli v demisi.

 

Právě se děje

Další zprávy