reklama
 
 

Průzkum: První kolo by vyhrál Fischer nebo Zeman

22. 12. 2012 18:47
Šance jsou vyrovnané - Zemana by volilo 26,5 procenta lidí a Fischera 26 procent

Praha - Šance bývalých premiérů Jana Fischera a Miloše Zemana na vítězství v prvním kole prezidentské volby se vyrovnaly. 

Podle agentury Median se na tom podepsala stále rostoucí podpora Zemana a naopak klesající u Fischera. 

Z průzkumu, který agentura provedla v době od 17. listopadu do 16. prosince, plyne, že by Zemana volilo 26,5 procenta lidí a Fischera 26 procent.

Naopak prosincové průzkumy společností CVVM a STEM zatím připisují vítězství v prvním kole Fischerovi před druhým Zemanem, ačkoli i podle CVVM Fischerova oblíbenost klesla, zatímco Zeman zůstává stabilní. 

Na to, že se Zeman dotahuje na Fischera, poukázal i STEM.

Podle Medianu Fischerova podpora od září klesla o 9,5 procentního bodu a u Zemana stoupla o pět bodů. Agentura ale udává statistickou odchylku u nejsilnějších kandidátů plus minus tři procenta a u slabších 1,5 procenta.

Třetí je Schwarzenberg

S výrazným odstupem za Fischerem a Zemanem by skončili ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.

Podle volebního modelu Medianu by Schwarzenberga rádo vidělo v čele státu 9,5 procenta občanů a Dienstbiera osm procent.

Kandidáta ODS a místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku by volilo 5,5 procenta lidí, hudebník a pedagog Vladimír Franz by dostal pět procent hlasů. Ženské kandidátky Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Táňa Fischerová by měly shodně kolem tří procent hlasů.

Respondenti mohli v průzkumu ještě vybírat i ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamuru, o jejichž zařazení mezi prezidentské kandidáty v době dotazování rozhodovalo ministerstvo vnitra a Nejvyšší správní soud.

Oba byli nakonec s volby vyřazeni, v průzkumu však získali dohromady deset procent hlasů.

Polovina lidí ví, koho bude volit

Volební model Medianu představuje ale jen přibližný odhad výsledků prvního kola hypotetické prezidentské volby, kdyby se konala v době dotazování a kandidovaly v ní dané osobnosti.

Median rovněž zjistil, že 48 procent voličů je pevně rozhodnuto jít k volbám a zároveň ví, koho bude volit. Ostatní si tím jisti ještě nejsou. 

 

Mezi Fischerovými a Zemanovými stoupenci je kolem 55 až 60 procent rozhodnutých voličů. 

V případě ztráty většiny "nepevných voličů" by tedy současní favorité mohli počítat jen s volebním ziskem kolem 15 až 20 procent, uvedla agentura.

autor: ČTK | 22. 12. 2012 18:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama