Průzkum: Pro víc než polovinu Čechů a Češek je složité vyjít se svými příjmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2015 0:12
Pro 52 českých občanů je složité vyjít se svými příjmy. Pro 32 procent lidí je to spíše obtížné, pro 12 procent obtížné a pro osm procent velmi obtížné. Přesto jde o nejlepší výsledek za dobu srovnatelných výzkumů od roku 2002. Více než dvěma pětinám domácností (46 procent) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů větší problémy. Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku podle získaných vyjádření ocitly asi tři desetiny (29 procent) českých občanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Pro více než polovinu (52 procent) českých občanů a jejich domácností je nadále složité vyjít se současnou výší příjmů.

Pro 32 procent lidí je to spíše obtížné, pro 12 procent obtížné a pro osm procent velmi obtížné.

Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mezi více než tisícovkou respondentů.

Přesto jde o nejlepší výsledek za dobu srovnatelných výzkumů od roku 2002.

46 procent nemá větší problémy

Na druhé straně více než dvěma pětinám domácností (46 procent) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů větší problémy.

Pro 33 procent je to spíše snadné, pro dalších 11 procent snadné a pro dvě procenta velmi snadné.

Proti šetření z října 2014 se hodnocení zlepšilo. Podíl těch, kdo se svým příjmem vychází obtížně, o šest procentních bodů klesl.

Naopak podíl těch, kdo s příjmem podle svých slov vychází snadno, o šest procentních bodů stoupl.

Důchodci, nezaměstnaní, dělníci

Deklarované potíže při vycházení s příjmem domácnosti klesají s jeho růstem.

Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, lidé ve věku nad 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, pracující v nekvalifikovaných dělnických profesích.

Dále jde o lidi, kteří se politicky řadí jednoznačně na levici, potenciální voliče KSČM a nevoliče.

Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, vysokoškoláci, dále pak respondenti hlásící se k pravici či pravému středu, voliči ODS, TOP 09 či ANO.

Mírné zlepšení

Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku podle získaných vyjádření ocitly asi tři desetiny (29 procent) českých občanů. Naopak dvě třetiny (67 procent) tuto zkušenost nemají.

Výsledky aktuálního šetření ve srovnání s předešlým výzkumem z října 2014 představují mírné zlepšení. Podíl těch, kdo se s obtížnou finanční situací setkali, klesl o čtyři procentní body.

Srovnatelný výsledek s aktuálním byl naposledy zaznamenán v červnu 2013, předtím se objevoval celkem pravidelně v letech 2005 až 2009.

Příjem naprosté většiny domácností (95 procent) umožňuje uspokojovat základní potřeby (jídlo, oblečení, běžné potřeby).

Problém s financováním i jenom základních potřeb má jen pět procent dotázaných.

Více než tři čtvrtiny (78 procent) respondentů rovněž uvedly, že příjem jejich domácnosti postačuje na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek, což naopak představuje problém pro asi šestinu (17 procent) dotázaných.

Stačí i na koníčky

Příjem domácností pak většinou stačí i na financování koníčků a zájmů členů domácnosti, s čímž podle vlastního vyjádření nemá problém více než třípětinová většina respondentů a jejich domácností.

O málo více než třetina (35 procent) v tomto ohledu deklaruje nedostatek prostředků z příjmu domácnosti.

Ještě bezmála polovina lidí (47 procent) míní, že příjem jejich domácností dostačuje i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin.

Avšak nepatrně větší část (49 procent) již tvrdí opak. Příjem většiny domácností pak už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče, pravidelně trávit dovolenou v zahraničí či nakupovat luxusní zboží.

Na případné spoření mají dostatek peněz více než dvě pětiny dotázaných, zatímco nadpoloviční většina míní, že příjem jejich domácností spořit neumožňuje. Podobné je to i s možností finančně podporovat děti nebo rodiče.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

Další zprávy