Národ pupků? Jednou týdně cvičí přes polovinu Čechů

ČTK ČTK
25. 5. 2015 16:00
Podle průzkumu Češi nejraději vyrážejí na kolo. Stále oblíbenější je také kondiční běh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Více než polovina dospělých Čechů sportuje minimálně jednou týdně, dalších 30 procent se ale aktivně pohybuje jen výjimečně nebo vůbec.

Ukázal to průzkum značky Rajec, jehož se zúčastnilo 500 respondentů.

Jako hlavní sport lidé nejčastěji uvedli cyklistiku. Velký boom v posledních letech zažívá také kondiční běh, který je pro velkou skupinu lidí doplňkovým sportem.

Nejčastěji Češi sportují jednou až dvakrát týdně, odpověděla tak bezmála třetina respondentů.

Pětina je ještě aktivnější, 16 procent zařazuje aktivní pohyb do svého denního rozvrhu třikrát až čtyřikrát týdně, čtyři procenta téměř každodenně.

30 procent Čechů se prakticky nepohybuje

Naopak bezmála 30 procent Čechů se prakticky nepohybuje. Deset procent Čechů nesportuje vůbec. Dalších téměř dvacet se sportu věnuje jen výjimečně, méně často než jednou měsíčně.

Aktivnější přitom bývají lidé s vyšším vzděláním. Mezi vysokoškoláky 42 procent lidí uvedlo, že sportuje jednou až dvakrát týdně, naopak u lidí se základním vzděláním to byla jen pětina.

Ve skupinách lidí se základním vzděláním a vyučených byla přibližně čtvrtina respondentů, kteří sportují méně než jednou měsíčně.

Jako svůj hlavní sport 30 procent dotázaných označilo cyklistiku nebo spinning. Převažuje především mezi respondenty ve věkových skupinách nad 45 let, kde ji uvedlo přes 40 procent dotázaných.

Běh je primární sportovní aktivitou pro deset procent Čechů. Nejpopulárnější je mezi lidmi od 18 do 26 let, kde ho na první místo dalo 18,2 procenta respondentů a vyrovnal se celkově nejrozšířenější cyklistice.

Autoři průzkumu provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research upozorňují, že pro řadu sportovců je běh doplňkovou aktivitou k jejich hlavnímu sportu. Počet lidí, kteří pravidelně běhají, tak bude výrazně vyšší.

Sportující lidé se také často věnují rychlé chůzi, případně jejím variantám ve fitcentrech, a chodí do posilovny.

Věnujete se ve volném čase sportu?

Ano, 5x - 7x týdně 3,9 %
Ano, 3x - 4x týdně 16,0 %
Ano, 1x - 2x týdně 32,0 %
Ano, 1x za dva týdny 12,7 %
Ano, 1x za měsíc 6,2 %
Ne, pouze výjimečně (méně než 1x za měsíc) 19,3 %
Ne, vůbec 10,0 %

Pramen: Značka Rajec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy