Průzkum: Nejdůvěryhodnější je Babiš, věří mu 53 procent lidí

Domácí Domácí
9. 4. 2014 17:30
Babiš si od posledního průzkumu polepšil o 8 procentních bodů. Nejméně důvěryhodný je podle názoru Čechů předseda komunistů Vojtěch Filip.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nejdůvěryhodnějším politikem je v současnosti ministr financí Andrej Babiš.

Vyplývá to z průzkumu CVVM, ve kterém šéfovi hnutí ANO vyjádřilo důvěru 53 procent Čechů. Od prosincového průzkumu si tak polepšil o osm procentních bodů.

Na druhém místě skončil Babišův spolustraník a ministr obrany Martin Stropnický, jehož důvěryhodnost se od posledního měření zvýšila ze 45 na 50 procent.

O pomyslný bronzový stupínek důvěryhodnosti se dělí prezident Miloš Zeman, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Všem důvěřuje shodně 47 procent Čechů, tedy stejně, kolik Okamurovi stačilo v prosincovém měření k prvenství.

Nejvíce si polepšili Jourová a Jurečka

Průzkum celkově zaznamenal nárůst důvěry členům Sobotkova kabinetu. Nejvíce se to projevilo u ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO), kterým vzrostla důvěra shodně o 12 procentních bodů. Jourové tak nyní důvěřuje 34 procent dotázaných a Jurečkovi 17 procent.

Samotný český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si od loňského prosince polepšil o 4 procentní body a důvěřuje mu nyní 46 procent všech Čechů.

Součástí výzkumu bylo i zjišťování toho, kterým politikům lidé nejvíce nevěří. Jako nejméně důvěryhodný se ukázal předseda komunistů Vojtěch Filip, kterému nedůvěřuje 57 procent lidí.

Druhý skončil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému nevěří 53 procent lidí, což je o dva procentní body více než nedůvěra v ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Podobně skončil i místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, kterému nevěří 48 procent dotázaných.

Průzkum probíhal od 3. do 10. března a zúčastnilo se ho 1061 lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy