Průzkum: Lidé nechtějí umírat na LDN. Bojí se ztráty důstojnosti

Průzkum: Lidé nechtějí umírat na LDN. Bojí se ztráty důstojnosti
Témata smrti a umírání jsou ve společnosti stále tabuizována. Většina populace i zdravotníků si myslí, že se o smrti ve společnosti dostatečně nemluví.
Umírání a smrt nejsou lehká témata ani pro soukromý rozhovor a na tom se dlouhodobě nic nemění. Téměř polovina lidí považuje za obtížné hovořit o smrti.
Lidé většinou ani s nikým nehovořili o tom, jak by si představovali péči o sebe samé na sklonku svého života.
Třetina lidí o svých přáních o sklonku života nehovoří, protože smrt je podle nich ještě daleko. Část lidí o tomto tématu nemá s kým mluvit, i když by možná chtěli.
Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
22. 12. 2013 17:29

Téma smrti není pro Čechy téma, o kterém by byli zvyklí mluvit. Otázky jako závěť, dědictví, místo, kde bychom chtěli být v posledních chvílích života, kdo se o nás postará, zůstávají pro většinu z nás otevřené a nevyjasněné. Zveřejněný průzkum agentury STEM/MARK, provedený mezi 1147 lidmi staršími 15 let, ukázal, že 78 procent lidí si přeje, aby mohli odejít ze světa v domácím prostředí. Studie, která vznikla ve spolupráci s hospicovým sdružením Cesta domů, se zaměřovala na otázky týkající se vnímání umírání, konce života a souvisejících rozhodnutí, na péči o umírající osoby, sdělení špatné zprávy a paliativní péči. Přinášíme vybrané výsledky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy