Průzkum: Lidé nechtějí umírat na LDN. Bojí se ztráty důstojnosti

Průzkum: Lidé nechtějí umírat na LDN. Bojí se ztráty důstojnosti
Témata smrti a umírání jsou ve společnosti stále tabuizována. Většina populace i zdravotníků si myslí, že se o smrti ve společnosti dostatečně nemluví.
Umírání a smrt nejsou lehká témata ani pro soukromý rozhovor a na tom se dlouhodobě nic nemění. Téměř polovina lidí považuje za obtížné hovořit o smrti.
Lidé většinou ani s nikým nehovořili o tom, jak by si představovali péči o sebe samé na sklonku svého života.
Třetina lidí o svých přáních o sklonku života nehovoří, protože smrt je podle nich ještě daleko. Část lidí o tomto tématu nemá s kým mluvit, i když by možná chtěli.
Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
22. 12. 2013 17:29

Téma smrti není pro Čechy téma, o kterém by byli zvyklí mluvit. Otázky jako závěť, dědictví, místo, kde bychom chtěli být v posledních chvílích života, kdo se o nás postará, zůstávají pro většinu z nás otevřené a nevyjasněné. Zveřejněný průzkum agentury STEM/MARK, provedený mezi 1147 lidmi staršími 15 let, ukázal, že 78 procent lidí si přeje, aby mohli odejít ze světa v domácím prostředí. Studie, která vznikla ve spolupráci s hospicovým sdružením Cesta domů, se zaměřovala na otázky týkající se vnímání umírání, konce života a souvisejících rozhodnutí, na péči o umírající osoby, sdělení špatné zprávy a paliativní péči. Přinášíme vybrané výsledky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy