Průzkum: Klausovi už nevěří více než polovina lidí

ČTK ČTK
23. 4. 2012 16:57
Se současnou politickou situací je nespokojeno 79 procent lidí
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v prezidenta Václava Klause klesla pod padesátiprocentní hranici, věří mu 47 procent Čechů.

Největší důvěře mezi lidmi se těší starostové a obecní zastupitelstva, nejmenší naopak Poslanecká sněmovna a vláda.

Vyplynulo to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř tři čtvrtiny lidí zůstávají nespokojeny s politickou situací.

Důvěra v prezidenta se déle než rok držela nad poloviční hranicí, například loni v dubnu mu věřilo 68 procent dotázaných. Letos v březnu to bylo 53 procent, nyní důvěra o dalších šest procent klesla.

"Prezidentovi častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní, vysokoškoláci a potenciální voliči ODS, méně často pak především sympatizanti KSČM," uvedli autoři průzkumu.

Vládě věří 16 procent lidí, o pět procent méně než v březnu. Také Poslanecká sněmovna zaznamenala meziměsíční pětiprocentní pokles na 12 procent. Senátu věří 21 procent lidí.

Obecní zastupitelstva se těší důvěře 58 procent Čechů, krajským pak věří 37 procent dotázaných. Tři čtvrtiny lidí důvěřují starostům.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 79 procent lidí, což je o šest procent více než v březnu. Je to vůbec nejvyšší míra nespokojenosti za poslední rok.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy