Průzkum: Dovolená nedovolená. Dvě třetiny zaměstnanců pracují i ve svém volnu

ČTK ČTK
3. 7. 2021 8:49
Dovolená, víkend či večer pro velkou část zaměstnanců neznamenají konec pracovní doby. Dvě třetiny lidí neumějí nebo nechtějí přestat řešit pracovní úkoly ani o víkendu či dovolené, zjistil průzkum PwC mezi více než 32 000 pracovníky po celém světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na otázku, zda jsou schopni odpojit se mimo pracovní hodiny od práce, odpovědělo kladně jen 35 procent dotázaných. To tedy znamená, že 65 procent lidí pracuje i o dovolené, víkendu či po večerech.

"Moderní technologie a digitalizace umožňují jednoduchý přístup k práci kdykoli a odkudkoli. V době pandemie digitalizace a práce z domova řadě odvětví pomohly pokračovat v činnosti bez zásadních omezení. Na druhé straně firmy ale musí chránit své zaměstnance před prakticky nepřetržitou prací. Z dlouhodobého pohledu vede práce o víkendech či dovolených k poklesu efektivity a vyhoření zaměstnance," uvedla expertka PwC ČR Andrea Linhartová Palánová

Zaměstnancům podle průzkumu nový fenomén práce z domova vyhovuje. Pouhých devět procent lidí, kteří v době pandemie pracovali z domova, se chce naplno vrátit do kanceláří. Drtivá většina pracovníků (72 procent) vítá mix práce z domova a z kanceláře.

Na 19 procent lidí uvádí, že by nejraději pracovali pouze z domova. Velkou roli ve vnímání práce z domova přitom hraje dojíždění, práci z domova preferují více lidé z městských aglomerací se složitější dopravní situací.

Flexibilita díky moderním technologiím

Pracovní prostředí umožňující díky digitálním nástrojům větší flexibilitu musí být v souladu s dobrým duševním zdravím zaměstnanců. Pouze čtvrtina lidí přitom uvedla, že se jejich zaměstnavatel o duševní pohodu stará.

Pokračující digitalizace a automatizace procesů v blízké době trh práce výrazně promění. To si uvědomují i zaměstnanci, 39 procent z nich se domnívá, že jejich současná pracovní pozice bude během pěti let zastaralá.

"Pokračující digitalizace a automatizace budou pracovní trh měnit, řada pracovních pozic, tak jak je známe nyní, zanikne. Zaměstnanci na tyto změny budou muset reagovat a osvojovat si nové znalosti a dovednosti," vysvětlila Linhartová Palánová.

Průzkum uskutečnila PwC mezi 32 500 lidmi, zahrnujícími dělníky a kancelářské pracovníky, vlastníky firem, pracovníky na dohodu, studenty i nezaměstnané hledající práci. Průzkum se konal v 19 zemích světa, Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Indii, Japonsku, Kuvajtu, Malajsii, Nizozemí, Polsku, Kataru, Saudské Arábii, Singapuru, Jižní Africe, Španělsku, Spojených arabských emirátech, Velké Británii a USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy