Průzkum: Dění na Ukrajině sleduje 64 % Čechů

Domácí Domácí
21. 3. 2014 15:20
Ukrajinská krize se tak u nás stala nejsledovanější zahraniční událostí posledního desetiletí.
Reakce na zásah na Krymu.
Reakce na zásah na Krymu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha Sociologický ústav CVVM při Akademii věd provedl na začátku března šetření veřejného mínění ohledně situace na Ukrajině. Podle jeho výsledků se o ni na počátku měsíce zajímaly dvě třetiny obyvatel, což je více než v únoru.

I v tomto případě se potvrdilo, že větší zájem o zahraniční dění mají muži. Ten pak roste také s úrovní dosaženého vzdělání. Méně situaci sledují lidé mladší 29 let a levicoví voliči. 

Situace na Ukrajině se podle výsledků průzkumu u nás stala vůbec nejsledovanější zahraničněpolitickou událostí za posledních deset let. Překonala dokonce i zájem o Arabské jaro v roce 2011, o nějž se v době největší intenzity zajímalo 53 % občanů.

Časté téma hovoru

„Události na Ukrajině vnímá jako důležité pro českou společnost 73 % obyvatel. Osobně důležité jsou pak pro polovinu dotázaných,“ tvrdí průzkum a poukazuje na to, že události je momentálně přisuzován větší význam než volbám do Evropského parlamentu. Ty považuje za důležité 54 % obyvatel.

Průzkum dále tvrdí, že Ukrajina je v dnešních dnech také vděčným tématem hovoru. 62 % dotázaných v poslední době dané téma probíralo s jinými lidmi a čtvrtina dotázaných denně sleduje aktuality prostřednictvím médií.

Jen menší část populace má ale na problém utvořený přesný názor. 12 % dotázaných uvedlo, že má ve věci naprosto jasno a dalších 32 %, že má celkem jasno. Více než polovina lidí (55 %) ale uvedla, že neví, na jakou stranu se přiklonit.

47 % lidí je na straně demonstrantů

47 % z těch, kteří událostem věnují pozornost, hodnotí počínání demonstrantů kladně. 38 % má na věc opačný pohled. Pouze 7 % lidí pak pozitivně nahlíží i na prezidenta Janukovyče.

V nazírání na roli Evropské unie se společnost dělí do dvou polovin. Pozitivně ji vnímá 39 % lidí, negativně pak o 5 procent více. Pětina respondentů si názor zatím neutvořila.

Co se týče Ruska, naprostá většina lidí jeho chování odsoudila. 78 % se vyjádřilo proti a naopak 12 % (převážně levicových a středových voličů) si myslí, že je zásah Ruska na místě.

76 % lidí je i proti zapojení České republiky do problému. Největší podporu pro zapojení se má u české veřejnosti OSN (55 %). V případě USA je to ale pouhých 17 % lidí, zatímco 70 % nesouhlasí.

Hodnocení Ruska se v porovnání s únorem ještě více propadlo do negativních hodnot a přibylo těch, kteří jeho počínání hodnotí jako velmi špatné.

Ukrajinci tvoří v Česku nejsilnější migrační komunitu. Zhruba 8 % lidí má mezi známými  obyvatele Ukrajiny, který žije v České republice. Mezi těmito lidmi je zájem o dění na Ukrajině přirozeně vyšší než u ostatních.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 5 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy