Průzkum: ČSSD stouply preference, ve volbách by dotáhla ANO

Domácí Domácí
11. 9. 2014 14:37
Zájem o volby do Poslanecké sněmovny znovu poklesl. Svou účast s jistotou potvrdilo pouze 41,5 % lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaČSSD v popularitě opět dotahuje dlouhodobě voličsky nejpreferovanější hnutí ANO. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Median, která testovala aktuální volební preference. Mezi stranami je pouze půlprocentní odchylka (22 a 21,5 %) ve prospěch ANO a při reálných volbách do Poslanecké sněmovny by tyto strany tentokrát mohly dostat rovný počet hlasů.

ANO má oproti ČSSD ale o něco vyšší volební potenciál. V případě, že by pro stranu hlasovali všichni, kdo ji reálně zvažují jako volební variantu, mohlo by ANO dosáhnout až na 27 % hlasů. ČSSD by zůstala na 25 %.

Na třetím místě jsou dále s 15 % hlasů komunisté. TOP 09 by tentokrát získala 12 %, a překonala by tak o 4,5 % ODS. Stejně hlasů jako ODS by získali lidovci a na šestém místě by byl Úsvit Tomia Okamury, který by se těsně vyhoupl na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Zelení by s 2,5 % hlasů zůstali přesně na půli cesty před branami Parlamentu a stejný procentuální zisk mají podle modelu i Piráti. Pokud by se ale potvrdil i jejich volební potenciál, mohly by do Sněmovny vstoupit také tyto strany.

Většina stran zaznamenala v době konání eurovoleb pokles popularity, ČSSD se ale podařilo získat procenta opět zpátky. Polepšila si i KSČM a lidovci.

Zájem o volby do Poslanecké sněmovny ale znovu poklesl. Svou účast s jistotou potvrdilo pouze 41,5 % lidí, přesně 35 % naopak řeklo, že by k volbám nepřišlo. Celá polovina dotazovaných si pak nebyla jistá svou účastí, ani výběrem strany.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy