Češi jsou se svým životem většinou spokojeni, nejvíc je trápí budoucnost a zdraví

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2020 20:29
V české společnosti výrazně převažuje spokojenost s vlastním životem i jeho vybranými stránkami. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že nespokojených je v populaci jen pět až 11 procent lidí. Respondenti vyjadřovali největší spokojenost s osobními vztahy, nižší podíl byl zjištěn u jistoty do budoucna a zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Od hodnocení spokojenosti s osobními vztahy se téměř neliší celková spokojenost s životem, s životní úrovní, s pocitem bezpečí a s duchovním nebo náboženským životem. S určitým odstupem následuje spokojenost se společenstvím, ve kterém člověk žije, a spokojenost se zdravím," uvedli autoři průzkumu.

Ani věk, ani pohlaví nijak významně neovlivňuje míru spokojenosti v žádném z uvedených aspektů. Spokojenost je podmíněna dosaženým vzděláním, materiální úrovní domácností a zdravotním stavem.

Dotázaní hodnotili míru spokojenosti pomocí jedenáctibodové škály, kde jednička znamenala, že respondent je zcela nespokojen, 11 znamenala, že respondent je zcela spokojen. Tento způsob zvolilo CVVM poprvé, takže není možnost časového srovnání.

Spokojenost s různými aspekty života (průměrné hodnocení z jedenáctibodové škály):

celkově se životem 8,33
s životní úrovní 8,20
se zdravím 7,75
s tím, co se daří dosáhnout 8,09
s osobními vztahy 8,45
s pocitem bezpečí 8,30
se společenstvím, ve kterém žiji 7,85
s jistotou do budoucnosti 7,54
s duchovním nebo náboženským životem 8,22

zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy