Češi jsou se svým životem většinou spokojeni, nejvíc je trápí budoucnost a zdraví

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2020 20:29
V české společnosti výrazně převažuje spokojenost s vlastním životem i jeho vybranými stránkami. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že nespokojených je v populaci jen pět až 11 procent lidí. Respondenti vyjadřovali největší spokojenost s osobními vztahy, nižší podíl byl zjištěn u jistoty do budoucna a zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Od hodnocení spokojenosti s osobními vztahy se téměř neliší celková spokojenost s životem, s životní úrovní, s pocitem bezpečí a s duchovním nebo náboženským životem. S určitým odstupem následuje spokojenost se společenstvím, ve kterém člověk žije, a spokojenost se zdravím," uvedli autoři průzkumu.

Ani věk, ani pohlaví nijak významně neovlivňuje míru spokojenosti v žádném z uvedených aspektů. Spokojenost je podmíněna dosaženým vzděláním, materiální úrovní domácností a zdravotním stavem.

Dotázaní hodnotili míru spokojenosti pomocí jedenáctibodové škály, kde jednička znamenala, že respondent je zcela nespokojen, 11 znamenala, že respondent je zcela spokojen. Tento způsob zvolilo CVVM poprvé, takže není možnost časového srovnání.

Spokojenost s různými aspekty života (průměrné hodnocení z jedenáctibodové škály):

celkově se životem 8,33
s životní úrovní 8,20
se zdravím 7,75
s tím, co se daří dosáhnout 8,09
s osobními vztahy 8,45
s pocitem bezpečí 8,30
se společenstvím, ve kterém žiji 7,85
s jistotou do budoucnosti 7,54
s duchovním nebo náboženským životem 8,22

zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 3 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy