Náskok ANO se zvýšil, hlas by mu dalo 32 procent voličů. Polepšili si také lidovci

ČTK ČTK
15. 12. 2016 17:35
Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, od listopadu zvýšilo náskok nad ČSSD. Preference se naopak snížily komunistům či ODS. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Více voličů by naopak získali lidovci a TOP 09. Do Sněmovny by se nedostalo žádné jiné uskupení.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Sněmovní volby by nyní poměrně výrazně vyhrálo hnutí ANO. Jeho náskok před druhou ČSSD se proti listopadu o něco zvýšil. Mírně oslabila KSČM, která by skončila třetí. Do dolní parlamentní komory by se nyní ve volbách dostalo šest seskupení, vyplývá z prosincového volebního modelu CVVM.

Hnutí ANO by podle modelu dostalo 32 procent hlasů, ČSSD 20 procent. Zatímco zisk hnutí ve srovnání s listopadovými klesl o půl procentního bodu, sociální demokracie ztratila 2,5 procentního bodu.

Komunisté by nyní dostali 12 procent hlasů, tedy o 2,5 procentního bodu méně než minulý měsíc. Lidovci by si naopak o 2,5 procentního bodu polepšili. Jejich volební zisk by činil 8,5 procenta hlasů, který by měla rovněž ODS. Občanští demokraté by si ale meziměsíčně o půl procentního bodu pohoršili. Zisk TOP 09 by se o půl bodu zvýšil na 5,5 procenta.

Žádné jiné uskupení by se do dolní komory nedostalo. K pětiprocentní uzavírací hranici by bylo nejblíže hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se ziskem 4,5 procenta, jeho podpora mírně vzrostla. Piráti by dostali tři procenta hlasů, Starostové a nezávislí, Úsvit-Národní koalice, Strana zelených a Strana svobodných občanů po jednom procentu.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 28. listopadu do 12. prosince. K urnám by se dostavilo 57 procent lidí oprávněných volit, o procentní bod víc než v listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy