Průzkum: ANO se vyrovnalo ČSSD, komunisté posilují

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 12. 2013 11:45
V prosinci by volilo 47 procent Čechů, tedy o 12,5 procenta méně, než přišlo k volbám.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Pozice ČSSD a hnutí ANO jsou dva měsíce od voleb do Sněmovny vyrovnané. Podle aktuálního modelu agentury ppm factum by sociální demokraty nyní podpořilo 19,9 procenta a ANO 19,2 procenta voličů.

Při přepočtu na mandáty by na tom bylo ale lépe hnutí ANO, které by zřejmě obsadilo 48 poslaneckých křesel. ČSSD by jich měla o jedno méně. Do Sněmovny by se ještě dostaly KSČM, TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Úsvit přímé demokracie.

Komunisty by volilo 17,1 procenta lidí, a v dolní parlamentní komoře by tak pravděpodobně obsadili 41 křesel. Jako jediní si tedy oproti říjnovým volbám ještě přilepšili.

TOP 09 by měla 29 mandátů za 12,5 procenta hlasů.

Lidovci by z voleb odešli se ziskem 6,9 procenta hlasů a 14 mandátů, ODS by měla za 6,7 procenta hlasů deset křesel a Úsvit přímé demokracie za 6,5 procenta hlasů 11 mandátů.

Těsně před vstupem do Sněmovny by se zastavili zelení a pirátská strana, kteří se pohybují v rozmezí čtyř až tří procent. Do Sněmovny by se tak dostaly stejné strany, jako jsou tam nyní.

V porovnání s říjnovými volbami se výsledky výrazněji nezměnily.

Podle zjištění agentury ale klesá ochota lidí přijít k volbám. V prosinci by volilo 47 procent Čechů, tedy o 12,5 procentního bodu méně lidí, než kolik jich přišlo k říjnovým volbám.

To pravděpodobně nahrává komunistické straně, jejíž voliči dlouhodobě patří mezi nejdisciplinovanější, co se týče volební docházky.

 

Právě se děje

Další zprávy