Průzkum: ANO se vyrovnalo ČSSD, komunisté posilují

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 12. 2013 11:45
V prosinci by volilo 47 procent Čechů, tedy o 12,5 procenta méně, než přišlo k volbám.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Pozice ČSSD a hnutí ANO jsou dva měsíce od voleb do Sněmovny vyrovnané. Podle aktuálního modelu agentury ppm factum by sociální demokraty nyní podpořilo 19,9 procenta a ANO 19,2 procenta voličů.

Při přepočtu na mandáty by na tom bylo ale lépe hnutí ANO, které by zřejmě obsadilo 48 poslaneckých křesel. ČSSD by jich měla o jedno méně. Do Sněmovny by se ještě dostaly KSČM, TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Úsvit přímé demokracie.

Komunisty by volilo 17,1 procenta lidí, a v dolní parlamentní komoře by tak pravděpodobně obsadili 41 křesel. Jako jediní si tedy oproti říjnovým volbám ještě přilepšili.

TOP 09 by měla 29 mandátů za 12,5 procenta hlasů.

Lidovci by z voleb odešli se ziskem 6,9 procenta hlasů a 14 mandátů, ODS by měla za 6,7 procenta hlasů deset křesel a Úsvit přímé demokracie za 6,5 procenta hlasů 11 mandátů.

Těsně před vstupem do Sněmovny by se zastavili zelení a pirátská strana, kteří se pohybují v rozmezí čtyř až tří procent. Do Sněmovny by se tak dostaly stejné strany, jako jsou tam nyní.

V porovnání s říjnovými volbami se výsledky výrazněji nezměnily.

Podle zjištění agentury ale klesá ochota lidí přijít k volbám. V prosinci by volilo 47 procent Čechů, tedy o 12,5 procentního bodu méně lidí, než kolik jich přišlo k říjnovým volbám.

To pravděpodobně nahrává komunistické straně, jejíž voliči dlouhodobě patří mezi nejdisciplinovanější, co se týče volební docházky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy