Průzkum: 120 tisíc Čechů užívá nevhodnou kombinaci léků

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 8. 2014 17:14
Desítky tisíc lidí skončí kvůli chybné kumulaci léků v nemocnici, necelá tisícovka dokonce zemře. Na novém webu si lze ověřit, zda člověku jeho medikamenty neublíží.
Foto: Thinkstock

Praha - Je to paradox: pacienta nemusí zabít zákeřná choroba, ale léky. Stačí je jen špatně nakombinovat.

Podle průzkumů, které v Česku průběžně provádí firma InfoPharm, užívá nevhodnou kombinaci léků až 120 tisíc lidí. Třetina z nich kvůli tomu skončí v nemocnici. A necelá tisícovka lidí dokonce zemře.

"Rekordmankou v našem průzkumu byla pacientka se čtyřmi sty interakcemi léků za rok," popisuje Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Čtvrtina lidí si ordinuje pilulky svévolně

Důvody, proč lidé polykají škodlivé kombinace léčiv, jsou podle něj různé. Část lidí lékaři nenahlásí, jaké léky v daném čase užívá. "Nepamatuje si je," vysvětluje odborník.

Další část pacientů nedodržuje lékařem předepsaný postup. Podle Suchopára je takových až polovina. Čtvrtina lidí si pak pilulky ordinuje svévolně.

A někdy může být chyba i na straně zdravotníka. V Česku je totiž registrováno na 50 tisíc různých přípravků.

Spolkli dva prášky a skončili na ventilaci

"Přitom některé kombinace přípravků mohou být opravdu fatální," varuje Suchopár a uvádí příklad: "V Německu dělali nedávno testy na dvanácti dobrovolnících, kterým společně podali opiát Tilidin a přípravek na infekce z plísní Vorikonazol. Výsledkem bylo, že deseti lidem začala selhávat dechová centra. Tři z nich dokonce skončili na umělé ventilaci." Účinek opiátu se totiž zvedl o 18 400 procent.

Jiné pilulky mohou při nevhodné kombinaci naopak přestat působit.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu proto spustila bezplatnou online poradnu, ve které se lidé o nevhodných kombinacích dozvědí. Stačí vyplnit dotazník na webu Znamsveleky.cz a pár dní počkat. Do e-mailu potom dostanou odpověď.

Škodit může i pomeranč nebo třezalka

V reakci najdou nejen to, jestli jim jejich pilulky neškodí, ale také jakých potravin by se měli vyvarovat.

Podle šéfa asociace farmakofirem Jakuba Dvořáčka totiž může účinky přípravků ovlivňovat také jídlo – například citrusové plody, bylinný čaj z třezalky nebo alkohol. „Existuje dokonce deset přípravků, které mohou v kombinaci s alkoholem způsobit i smrt,“ doplňuje Michal Prokeš ze společnosti InfoPharm.

Jen během prvního měsíce, co webová stránka funguje, otestovalo své kombinace léků na 750 lidí. "Ve sto padesáti případech se opravdu ukázalo, že užívají léky, které mohou způsobovat nežádoucí účinky. A ve čtyřiceti případech jsme odhalili, že berou nějaký přípravek duplicitně. I to může ohrozit jejich zdraví," komentuje první výsledky Dvořáček.

Podle poslance opoziční TOP 09 Jiřího Skalického by lidem pomohly také elektronické recepty. "Pokud by fungovaly stejně jako ve Švédsku, kde lékař předepisuje léky online, což znamená, že vidí na monitoru všechny přípravky užívané pacientem, mohli bychom vymýtit většinu interakcí," domnívá se Skalický.

Čárový kód za stovky milionů

Začal už proto jednat s ministerstvem zdravotnictví, aby nerušilo plán na povinný elektronický recept, který měl začít fungovat už od příštího roku.

Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD se totiž rozhodl projekt zastavit. Důvod? Příliš vysoké náklady a mizivý výsledek.

Projekt během šesti let příprav spolykal stovky milionů korun, ačkoliv se lékovému ústavu prozatím podařilo zprovoznit jen čárový kód.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy