Prunéřov bude škodit Zemi, podpořili Norové Mikronesii

Pavel Baroch
18. 3. 2010 14:30
Norská firma DNV potvrdila argumenty proti plánům ČEZ na rekonstrukci elektrárny
Foto: Ludvík Hradilek

Prunéřov - Ve sporu o podobu nové elektrárny Prunéřov dostalo ministerstvo životního prostředí silný argument proti společnosti ČEZ, která podle kritiků plánuje postavit zdroj se zbytečně vysokými exhalacemi.

Norská firma DNV, u níž si ministerstvo objednalo nezávislé ekologické posouzení projektu, argumenty kritiků v podstatě potvrzuje.

Expertní zpráva podle informací Aktuálně.cz konstatuje, že nový Prunéřov nesplňuje požadavky na nejlepší dostupnou technologii ve dvou oblastech: Nedosahuje požadované účinnosti 42 procent, ale pouze 40 procent. A překračuje i emisní limit pro oxid uhelnatý.

Informace Aktuálně.cz potvrdil náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták.

Dvě procenta představují miliony tun emisí

Společnost ČEZ se dosud brání tím, že vzhledem k zásobám uhlí zvolila technologii, která umožní nejvyšší možnou účinnost. A oproti staré elektrárně výrazně omezí vypouštění škodlivých látek včetně sklěnikového oxidu uhličitého.

Podle studie norské firmy však dvouprocentní rozdíl představuje navíc 205 tisíc tun oxidu uhličitého. Za třicet let předpokládaného provozu by se tedy navíc vypustilo více než 6 milionů tun.

Foto: Ludvík Hradilek

DNV rovněž nesouhlasí s argumentem ČEZ, že by se při použití nejmodernější dostupné technologie ohrozilo zásobování desítek tisíc obyvatel Kadaně a Klášterce. Podle norské firmy existují vhodná technická řešení.

"Věříme, že ministerstvo životního prostředí na základě této zprávy vydá negativní stanovisko ke stavbě elektrárny, jak ji navrhuje ČEZ," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace, která dlouhodobě plány ČEZ kritizuje.

Prunéřov nechce ani Mikronésie

Proti plánům ČEZ vystoupila i tichomořská Mikronésie, která oficiálně požádala české ministerstvo životního prostředí, aby přestavbu uhelné elektrárny Prunéřov v severozápadních Čechách podle plánů ČEZ nepovolilo.

"Nesouhlasíme se záměrem modernizace Prunéřova," stojí v dopise Úřadu životního prostředí a krizového managementu Federativních států Mikronésie, jehož kopii má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Mikronésie patří mezi státy, které kvůli globálnímu oteplování ohrožuje stoupající hladina oceánů. Prunéřov je přitom největším českým producentem skleníkových plynů.

ČEZ trvá na svém projektu

ČEZ tvrdí, že zpráva norské firmy je hodnocena příliš jednostranně. Tvrdí, že nepřináší nic nového, a trvá na svém projektu.

"Hodnotící zpráva DNV je sice nepřesná, ale ve svém důsledku a celkovém znění potvrzuje kladné hodnocení záměru komplexní obnovy a doporučení vydání kladného stanoviska uvedených v odborném posudku dle požadavků procesu EIA," řrekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy