Za bezohlednost na přechodu hrozí až osm let, řekl soud

Tomáš Fránek
28. 3. 2014 5:30
Bezohlednou jízdu na přechodu pro chodce lze označit za hrubé porušení zákonů a hrozí za něj dva až osm let vězení, říká Nejvyšší soud v přelomovém verdiktu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brno - Bezohledné projetí přechodu pro chodce, před nímž dal jiný řidič přednost přecházejícím lidem, si zaslouží přísný trest. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Na základě stížnosti nejvyššího státního zástupce tak dal soudům v Česku jednoznačný návod, jak podobné případy posuzovat.

"Rychlé a bezohledné projetí přechodem pro chodce řidičem motorového vozidla v obci za situace, kdy jiný řidič jedoucí v témže směru jízdy zastavil své vozidlo před přechodem, je zpravidla hrubým porušením zákonů o dopravě," rozhodl senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Jindřichem Urbánkem.

Nejvyšší soud tak rozhodl na základě případu z Plzně. V dubnu před dvěma lety tam řidič na křižovatce nezastavil před přechodem jako auto před ním, přejel do druhého pruhu a v rychlosti 66 kilometrů za hodinu srazil mladý pár.

Následky byly tragické, sražený muž zemřel, žena byla zraněna těžce.

Zásadní problém

Případ se dostal k soudům, Okresní soud v Plzni i Krajský soud ve stejném městě rozhodly, že řidič spáchal trestný čin usmrcení z nedbalosti. Muž tak byl odsouzen na tři roky vězení s pětiletým podmíněným odkladem a měl také platit statisícové odškodnění.

Soudci v Plzni přitom zvolili mírnější trest. Pro přísnější potrestání za hrubé porušení zákonů, za které mohl jít muž až na osm let do vězení, nebyl podle soudců důvod. Příčinou tragické nehody podle nich byla jen skutečnost, že se řidič nevěnoval řízení. Rychlou jízdu jako další argument pro přísnější trest neuznali.

Rozhodnutí však napadl státní zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství. Podle státního zastupitelství jde o zásadní právní problém, a proto zástupci požádali o stanovisko Nejvyšší soud.

Hazardní způsob jízdy

Nejvyšší státní zastupitelství v dovolání k Nejvyššímu soudu uvedlo, že k přísnějšímu potrestání za hazardní jízdu na přechodu pro chodce stačí porušení jedné povinnosti.

"Chodec je nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu a střet s vozidlem přežije jen v případě zcela výjimečných okolností. Obviněný chodcům v podstatě "nedal šanci".

Podle skutkových zjištění najel do volného jízdního pruhu na poslední chvíli "myškou" ve snaze vyhnout se vozidlu, jehož řidič dával chodcům přednost. Poté rychlostí 66 kilometrů za hodinu projel přechodem s tím, že se podle své výpovědi snažil chodcům vyhnout vlevo.

"Jednalo se o jednoznačně hazardní způsob jízdy,“ uvedl státní zástupce. Ten požádal soudce Nejvyššího soudu o stanovisko, podle kterého je možné takové počínání řidičů označit za hrubé porušení zákonů se sazbou dva až osm let vězení.

Kdyby dodržel pravidla, nic by se nestalo

Soudci Nejvyššího soudu toto stanovisko potvrdili.

"Skutková zjištění nasvědčují tomu, že obviněný hrubě porušil předpisy o dopravě. Projetí přechodu pro chodce, před nímž jiný řidič dává přednost chodcům, patří k nejagresivnějším, bohužel velmi častým způsobům jízdy řidiče motorového vozidla, který lze označit za hazardní způsob jízdy,“ uvedli soudci Nejvyššího soudu.

To, že plzeňští soudci označili jízdu 66 kilometrů za hodinu za přiměřenou, označil Nejvyšší soud za nesprávné stanovisko.

"Pokud by obviněný respektoval zákony o dopravě, nemohlo dojít k takovým následkům,“ rozhodl Nejvyšší soud.

Soudci proto zrušili rozhodnutí soudů v Plzni, ty musí případ rozhodnout znovu a respektovat přitom stanovisko Nejvyššího soudu – tedy řidiče potrestat přísněji.

 

Právě se děje

Další zprávy