Prsa špatný, tanga i Vatikán. Barták vypovídal u soudu

Tereza Šídlová
5. 9. 2012 17:35
Lékař popírá, že by své asistentky znásilňoval. Ty vypovídají přes video
Jaroslav Barták ve středu před soudem.
Jaroslav Barták ve středu před soudem. | Foto: ČTK

Praha - Na první pohled prostitutky, jindy zajímavé slečny, některá však s ošklivými prsy a křivými zuby, jiná zase s výraznýma modrýma očima. Každopádně s roční životností.

Těmito slovy lékař Jaroslav Barták obžalovaný v zřejmě největším domácím případu sexuálního zneužívání podřízených popisoval ženy, které u něj pracovaly jako osobní asistentky.

Za jejich znásilňování a vydírání mu nyní hrozí dvanáct let vězení.

K městskému soudu v Praze přišel po roční izolaci ve vazbě říct, že je nevinný.

„Mám rád ženy, alkohol a zpěv," bagatelizoval své činy Barták.

Dokládal to například historkami s čínskými masérkami, častým výrazem v soudní síni byly třeba dámské spodní kalhotky.

"Tu čínskou masérku svlékala moje asistentka. A pak jí spláchla tanga do záchodu," popisoval například Barták soudu své zážitky, aniž by na okamžik ztratil alespoň z vnějšího pohledu pocit suverenity.

Padaly tam ale i tvrdší výrazy. Když zmocněnci poškozených četli výhružné SMS zprávy, jejichž autorství Barták nepopřel, zněly soudní síní ty nejvulgárnější výrazy popisující sexuální akt.

„Osobní asistentky věděly, že nebudou plnit jen pracovní povinnosti, ale i osobní," hájil se ale lékař u soudu, který soudci popisoval i to, že ve škole byl jedničkář, a zdůrazňoval své nadstandardní vztahy s Vatikánem a českými katolickými duchovními.

S milující ženou doma

Obžaloba ale vyprávěla jiné příběhy žen, které měl znásilňovat, tlouct, házet jim do pití omamné látky a vyhrožovat jim svými známostmi s politiky a představiteli katolické církve.

U soudu odpoledne vypovídala také první z jeho obětí. S Bartákem se tváří v tvář nesetkala. Soudní síní zněl jen její hlas, její tvář na obrazovkách viděli jen soudci, státní zástupkyně a obhájci.

"Když mě pan Barták přijímal, řekl mi, že nehledá milenku, že má doma milující ženu," uvedla první z poškozených, která ve středu u soudu vypovídala.

Mladá žena do Polikliniky Modřany, jejímž je Barták spolumajitel, přestoupila coby zdravotní sestra z motolské nemocnice. U Bartáka pracovala v ambulanci, ale také mu pomáhala s jeho aktivitami v elitářském Lions Clubu, kde se setkával s politickými a společenskými špičkami.

Společný pokoj v Itálii

Poprvé na Bartákovu agresivitu podle své výpovědi žena, která v té době měla přítele, narazila na služební cestě do Milána.

Barták se u soudu zaštiťoval i známostí se špičkami Vatikánu a katolické církve.
Barták se u soudu zaštiťoval i známostí se špičkami Vatikánu a katolické církve. | Foto: Reuters

„Na recepci jsem se dozvěděla, že budeme mít společný pokoj," uváděla rozrušeně. Tam se poprvé podle jejích slov Barták pokusil o sexuální kontakt. Předcházely mu prý vulgární urážky adresované ženám a chvástání se politickými konexemi.

„Smál se, že má rád, když se žena brání," vypověděla také žena.

Tu noc v Itálii jí Barták osahával na nejintimnějších místech, souloži se ale podle svých slov ubránila.

Soud se v případě této ženy nejvíce zajímal o to, proč po takové zkušenosti od Bartáka neodešla. Sama totiž vypověděla ještě o další zkušenosti, kdy jí lékař na jiné služebné cestě hodil do pití omamnou látku. „Pak jsem zjistila, že mi sundal dolní díl plavek a fotil si mě," uvedla také žena, která po zkušenostech s Bartákem skončila v péči psychiatrů v krizovém centru RIAPS.

„Vyhrožoval likvidací mé rodině a říkal mi, že ze mě udělá nepřítele státu, nevěděla jsem, co to je," uvedla žena, která pochází ze Slovenska.

"Harmonické" cesty po světě

Jeho výhrůžkám prý uvěřila, protože osobně byla svědkem toho, že si Barták tyká s politiky i soudci.

Sám Barták zahraniční cesty popisuje jako harmonické. Soudu se svůj pohled snažil doložit i několika fotoalby, které do soudní síně přinesl. "Na těch fotkách se usmívám, protože jsem z něj měla strach," uvedla poškozená, kterou měl Barták bít surově do hlavy.

Městský soud v Praze.
Městský soud v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bartákovi kromě vězení hrozí i vyplacení mnohamilionové náhrady svým obětem. Dohromady žádají oběti až 13 milionů korun. Barták mimo jiné soudu vysvětloval, kde bral peníze na drahé cesty po světě i údajné statisícové dárky pro své asistentky. Podle svých slov měl totiž ze své lékařské činnosti 60 tisíc korun měsíčně.

"Ty cesty měly několikazdrojové financování. Většinou jsem platil půlku já a druhou půlku některé organizace. Například i farmaceutické firmy. Jednu cestu organizovalo i ministerstvo zdravotnictví," uvedl Barták.

Přestože jeho výpověď mnohokrát v soudní síni vzbudila nevěřícné reakce přítomné veřejnosti i skeptický pohled soudců, obhajoba neplánuje zpochybnit jeho duševní zdraví.

"Není to klasický stav nepříčetnosti, protože některé skutečnosti si klient pamatuje. Nezapomínejte ale, že tu je velká negativní role alkoholu," uvedl Bartákův obhájce František Novotný. Sám ale potvrdil, že alkohol je spíš přitěžující okolnost.

Barták svou vinu popírá. Není si prý vědom, že by dělal něco špatného. Přes všechny urážky, které adresoval poškozeným, se jim omluvil - po svém, že na ně občas byl "jako pes".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy