reklama
 
 

Poskytovatel vypnul xenofobní server White Media, který vedl seznamy "zrádců"

14. 1. 2019 16:32
Webové stránky White Media, jež podle ministerstva vnitra podněcovaly k etnické, rasové, náboženské a politické nenávisti, jsou od minulého úterý nedostupné. Americký poskytovatel webhostingu DreamHost vyslyšel výzvy českého Úřadu pro ochranu osobních údajů a přestal jim služby poskytovat. Server vedl seznamy českých "zrádců" a zveřejnil také e-maily tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky.

Server White Media existoval přibližně od roku 2009, usiloval o vznik autoritativního režimu a uskutečnění nacionální revoluce. Známý byl publikováním seznamů lidí s odlišnými názory. Objevovali se na nich lidé, kteří se veřejně zastávali obětí rasistických útoků, pomáhali uprchlíkům, měli partnera cizince nebo podporovali stejnopohlavní sňatky, s tím, že jde o vlastizrádce.

Kromě jména a fotografie White Media zveřejňovala další citlivé údaje. Právě to byl důvod, proč úřad usiloval o jeho znepřístupnění. "Zveřejňoval neoprávněně získané osobní údaje o osobách z České republiky, a to nejméně v rozsahu jméno, datum narození, adresa. Na webu byly dále uvedeny údaje z kopií průkazů totožnosti, fotografie a kontaktní údaje," uvedl úřad ve svém vyjádření.

Serverem se zabývala před lety také policie, stránky však nezablokovala. Byly totiž registrované v americké Kalifornii a česká justice neměla nástroj, jak proti nim zasáhnout. Podobně argumentoval i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Nyní však po jeho výzvě, že stránky porušují zákony, poskytovatel webových služeb stránky odstavil. Proč se to podařilo až nyní, a ne už před lety, však nedokázal mluvčí úřadu vysvětlit. "Nevím, to bychom skutečně spekulovali," řekl Aktuálně.cz mluvčí Tomáš Paták.

Na White Media se nezobrazovaly pouze seznamy názorových oponentů, ale i videa napadající Romy nebo muslimy. Jeho autoři, kteří zůstávají neznámí, také schvalovali útok Anderse Breivika, který v roce 2011 spáchal v Norsku sérii teroristických útoků, při kterých zemřelo 77 lidí. Jeho čin byl podle nich pochopitelný a inspiroval další lidi bojující proti multikulturalismu.

V roce 2015 se přihlásili k napadení twitterového účtu tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Později byl na stránkách zveřejněn i obsah jeho e-mailové korespondence.

Rozhovor DVTV s bývalým neonacistou:

Byl jsem hodně agresivní a měl v sobě spoustu nenávisti, lidi tmavé pleti pro mě byli jako zvěř, říká o své neonacistické minulosti Tom Olsen | Video: DVTV, Emma Smetana

autor: Radek Dragoun | 14. 1. 2019 16:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama