Prověřte, kdo může za chátrání Libeňského mostu, žádají policii Stropnický, Piráti a Janečkův fond

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
17. 5. 2016 12:07
Skupina pražských zastupitelů, v níž jsou Piráti a Strana zelených, podala spolu s Nadačním fondem proti korupci trestní oznámení kvůli Libeňskému mostu. Zastupitelé jsou přesvědčení, že za jeho havarijní stav může laxní přístup hlavního města, respektive její Technické správy komunikací. Trestní oznámení sepsal Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka. Ten mapoval, jak se město a TSK o most posledních 25 let staraly. A podle Janusze Konieczného z Janečkova fondu TSK údržbu hrubě zanedbávala - ačkoli do mostu zatékalo, nikdo to neřešil.
Pražský Libeňský most
Pražský Libeňský most | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie se bude muset zabývat tím, kdo zapříčinil současný havarijní stav pražského Libeňského mostu. Skupina pražských zastupitelů, v níž jsou Piráti a Strana zelených, je přesvědčena, že za to může laxní přístup hlavního města, respektive jeho Technické správy komunikací (TSK). A podala kvůli tomu trestní oznámení.

"Most se dostal do havarijního stavu, protože nebyla prováděna základní údržba," uvedl zastupitel za Piráty Ondřej Profant, jeden z těch, kdo jsou pod trestním oznámením podepsáni. Dalšími jsou například zastupitel za Stranu zelených Matěj Stropnický či představitelé Nadačního fondu proti korupci.

Podle nich TSK neřešila viditelné praskliny a to, že do mostu zatékalo. "Měli například vyměnit izolaci. Zatékání ten most ničí," uvedl Profant.

Podle něj TSK 15 let tvrdila, že most je neopravitelný. A i kvůli tomuto jejímu tvrzení ministerstvo kultury neprohlásilo unikátní most, postavený v roce 1928, kulturní památkou.

Kdyby se starali, ušetřilo by se

Správci silnic prosazovali stržení mostu ještě na přelomu roku. Tvrdili, že případná rekonstrukce bude výrazně dražší než stavba nového. Pražské zastupitelstvo ale v únoru rozhodlo, že se most opraví. Pomohla k tomu i petice, kterou podepsalo na 1900 lidí.

Trestní oznámení sepsal Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka. Ten mapoval, jak se město a TSK o most posledních 25 let staraly. A podle Janusze Koniecného z Janečkova fondu TSK údržbu hrubě zanedbávala.

"Nebyly brány v potaz závěry z jeho pravidelných prohlídek. Tím, že nebyl řádně udržován, jsou nyní náklady mnohem větší, než kdyby se o něj řádně starali," uvedl Koniecný. Podle něj je chyba i v systému: Podobné stavby by měly být spravovány a kontrolovány podle jednotné metodiky, která by nedopustila to, že by se dostaly do stavu, že bude potřeba zbytečně drahá rekonstrukce.

Technická správa peníze nechtěla, říká Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) o podaném trestním oznámení ví. Tvrdí, že se o most staral dobře.

"Ale samozřejmě nevím, do jaké minulosti to oznámení sledují," řekl Dolínek. "Je věcí TSK, jakou údržbu udělá, a Technická správa komunikací si žádné finanční prostředky na další opravy nenárokovala," vysvětlil.

Sama TSK nechce trestní oznámení komentovat. "Zatím nám nepřišlo," uvedla mluvčí Barbora Lišková. "Náměstku Dolínkovi jsme v obsáhlých tiscích dokládali, co jsme dělali," dodala pouze.

Most spojující Libeň s Holešovicemi, jehož autory jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl, byl uveden do provozu v roce 1928. Za takřka devadesát let ale nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce.

Most je tak dlouhodobě v havarijním stavu a je na něm už několik let snížena rychlost. Ministerstvo kultury nyní vede řízení, zda prohlásí most památkou. Stejný proces se uskutečnil již v roce 2004, tehdy most za památku ministerstvo neprohlásilo.

Vyměnit něco nového za to, na co jsme zvyklí, je problém v každé generaci v jakékoli zemi, říká architektka Eva Jiřičná. Hodnota architektury se podle ní věkem nemění, buď je dobrá, nebo ne | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy