Prověrka podpořila šéfa záchranky, radní ho přesto odvolali

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 5. 2015 16:34
Odvolání Zdeňka Schwarze z čela pražské záchranné služby překvapilo i zastupitele. Piráti si vyžádali zvukový záznam z jednání rady, kde se o řediteli původně ani nemělo jednat.
Foto: www.zdenekschwarz.cz

Praha – Pražští radní odvolali šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze i přes to, že jim to nedoporučil audit, který si sami nechali zpracovat.

V dokumentu, který je podle magistrátních úředníků neveřejný, se přímo píše, že "auditor doporučuje v současné situaci zachovat personální obsazení vedení".

Schwarze, který má podle nečekaného úterního rozhodnutí rady města skončit na konci června, kontroloři chválí za nadprůměrné ekonomické i provozní výsledky.

Na Schwarzovo odvolání dlouhodobě tlačí hlavně odboráři, podle kterých ředitel šikanuje zaměstnance. Kontrola sice také zkritizovala přístup vedení záchranné služby k řadovým zaměstnancům, chyba je ale podle nich také na straně odborářů.

Ti si stěžovali například na přesuny zaměstnanců nebo neproplácení přestávek. Podle auditorů tím však vedení záchranné služby neporušilo žádné předpisy. Kontroloři proto doporučili magistrátu, aby do pražské záchranky poslal nezávislého mediátora, který by znesvářené strany konfliktu usmířil.

"Obě strany nejdříve reagovaly na mediátora pozitivně. Jenže poté vydal pan Schwarz tiskovou zprávu, že mu dal audit za pravdu a požadoval od odborářů omluvu,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). To podle něj zhatilo jakoukoli možnou dohodu, a proto rada přistoupila ke Schwarzovu odvolání.

Vývoj situace zaskočil i pražské zastupitele ze zdravotního výboru, kteří se Schwarzovým možným odvoláním vůbec nezabývali. Očekávali nejdříve diskusi nad závěry kontroly. Ani úterní rada původně Schwarzovo odvolání řešit neměla. Zastupitelé za Piráty si už proto u magistrátu zažádali o zvukový záznam z jednání rady, aby si její průběh detailně poslechli a posoudili. Zatím jim ho ale úředníci nevydali.

"Nám se ta situace v záchranné službě také zdála neudržitelná. Ale je poněkud divné, když se vyhlásí, že se bude situace řešit na základě auditu a pak se udělá přesný opak. Chceme slyšet jasné důvody, které k odvolání vedly," uvedl zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Nejdřív odměny, pak vyhazov

"Audit jeho kvality potvrdil a pro odvolání nenašel žádný důvod. Zdeněk Schwarz dostal za rok 2014 odměny na stejném zasedání rady jen pár minut před tím, než ho rada odvolala,“ uvedl zastupitel za ODS Filip Humplík.

Sám Schwarz je v zahraničí a k odvolání se zatím nevyjádřil. Exsenátor za ODS, který v loňských volbách post v horní parlamentní komoře neobhájil, již dříve řekl, že si problémů není vědom. A že před volbami mohlo jít o politický boj.

Radní už oznámili, že na Schwarzovo místo vypíšou výběrové řízení. "Dosavadnímu řediteli bych chtěl moc poděkovat za práci, kterou v pražské záchranné službě odvedl, a za vysokou úroveň, jakou pražská záchranka má,“ dodal radní pro zdravotnictví Radek Lacko.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy