Prověřili Čunka. Firma s šokujícími odhaleními a zisky

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 7. 2008 18:20
Kroll prověřoval únosy, Hussaina i útok na Súdán
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Americká firma Kroll, kterou si najal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na audit rodinných financí vicepremiéra Jiřího Čunka, je společností s desetitisíci zaměstnanci, širokým záběrem, specifickými zakázkami a šokujícími odhaleními.

Ve zkratce: firma, která mění běh dějin.

Soukromé oko

Americká firma Kroll poprvé nabídla své služby v roce 1972. Během deseti let se dostala do povědomí jako "soukromé oko" Wall Streetu.

Postupně získávala na prestiži a přibývalo důležitých zakázek. Záběr firmy začal být neuvěřitelně široký - stejně jako její působnost.

Tak například v roce 1998 zvládl Kroll vypracovat analýzu pro americkou televizní stanici CNN o kontroverzní reportáži vinící USA z použití smrtících plynů v Laosu.

V souvislostech
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V témže roce se experti Krollu pustili do odkrývání pravdy o americkém útoku na farmaceutickou továrnu v Súdánu. Vyšetřování, na které si firmu najal majitel továrny, mělo zjistit, jaké důkazy o spojení s teroristy Američané pro útok měli.

V obou případech měly výsledky vyšetřování praktický dopad a ovlivnily sled událostí.

CNN kontroverzní reportáž stáhla a zrevidovala. Majitel súdánské továrny díky závěrům Krollu zvrátil rozhodnutí USA o zmrazení svých účtů.

Experti totiž vyvrátili, že by majitel továrny byl ve spojení s teroristou Usámou bin Ládinem. Vyšetřování zároveň popřelo, že by se v továrně vyráběly pro Ládina chemické zbraně, čímž Amerika útok na továrnu obhajovala.

Oživený Enron

Stěžejní zakázka z oblasti světa financí přišla v roce 2002, kdy experti Krollu dostali za úkol zrestrukturalizovat padlý energetický gigant Enron.

Úsilí Krollu, které trvalo 4 roky, vyústilo v odškodnění věřitelů ve výši 16,4 miliard dolarů a uchování 22 tisíc pracovních míst.

Pikantní finanční šetření provedla firma už v roce 1990, kdy si ji kuvajtská vláda najala na prověření toku financí iráckého diktátora Saddáma Hussaina.

Kroll zjistil spojení mezi Hussajnovou vládou a miliony, které k němu proudily přes aktiva z USA a Evropy, a tím odhalil přední společnosti a agenty.

Vražda, únos, Columbia

Foto: Reuters

Ne všechny zakázky Krollu ale ovlivňují politické dění či finanční svět. Kroll pracuje také na objednávku jednotlivců.

Tak například v roce 2001 zahájil na zakázku Cornelie Streeter pátrání po jejím bývalém manželovi a dětech, které unesl.

Jak líčí firma na svých webových stránkách, stala se z toho dvouletá honička. Bývalého manžela sledovali v Egyptě, Španělsku, Panamě a na Kubě. Tam byl nakonec v roce 2003 zadržen a děti se vrátily k matce.

Kroll také přinesl zvrat v případu mrtvého italského bankéře Roberta Calviho. Deset let poté, co bylo nalezeno jeho tělo pod londýnským mostem, prokázali vyšetřovatelé Krollu, že Calvi nespáchal sebevraždu, jak se do té doby tvrdilo. Vyšetřování vedlo k zatčení podezřelých.

Jiní odborníci firmy na záchranu dat zase dokázali ze zničeného raketoplánu Columbia přečíst 99 % zaznamenaných dat.

Kroll či FBI?

Kožený. I mistr Kroll se utne...
Kožený. I mistr Kroll se utne... | Foto: Aktuálně.cz

Role Krollu ale může být také kontroverzní. Jak upozorňuje komentátor Erik Best, firma se svým vyšetřováním postavila také za bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu.

Ten byl obviněn z vraždy novináře. Kučma však zadal vyšetřování firmě Kroll. Podle jejích závěrů jsou nahrávky svědčící proti Kučmovi zfalšované.

Kroll tak dospěl k opačnému závěru než americká FBI.

S Koženým bez rizika

Závěry renomované firmy ale nemusí být vždy zárukou úspěchu. Svědčí o tom jejich práce, kterou již dříve v Česku odvedli.

V době, kdy zde rozjížděl své podnikání s harvardskými fondy Viktor Kožený, si české banky najaly Kroll, aby podnikatele prověřil.

Závěry firmy ale tehdy vůbec nenaznačovaly, že by mohla být u Koženého zvýšená rizika či že by byl nedůvěryhodný. Nyní je Kožený v souvislosti s harvardskými fondy obžalován ze šestnáctimiliardového podvodu.

 

Právě se děje

Další zprávy