Expert: Kalifornii katastrofa nehrozí. České přehrady jsou hlídané, protrhnout se může leda rybník

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 2. 2017 18:31
Odborník na přehrady a znalec v oboru stavebnictví Ladislav Satrapa tvrdí, že technické problémy nejvyšší americké přehrady Oroville katastrofu nezpůsobí. Nařízení evakuovat bezmála dvě stě tisíc lidí je ale podle něj logický krok. Expert zdůraznil, že česká vodní díla mají několik pojistek a jsou pod dohledem, podobná situace jako v USA by tu tedy nastat neměla.
Přehradě v Oroville v USA.
Přehradě v Oroville v USA. | Foto: Reuters

Praha – Nejvyšší americkou přehradu postihla neobvyklá porucha, velká katastrofa však nehrozí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl odborník na přehrady z ČVUT Ladislav Satrapa. Americké úřady v neděli podvečer místního času kvůli potížím na přehradě nařídily evakuaci asi 188 tisíc lidí žijících v okolí jezera Oroville v severní Kalifornii.

"Je to technický problém, ale podle toho, co je vidět na videích, žádná katastrofa nehrozí," uklidňuje český odborník s tím, že se nejspíše jedná o poškození odvodu vody od bezpečnostního přelivu. To je podle něj poměrně neobvyklá porucha, ale není to věc, která by tragicky ohrozila jak lidi, tak samotné vodní dílo. "Pokud by se ale porucha stala na hlavní hrázi a tekla by voda po ní, tak by byl skutečně průšvih," dodal.

Poškození odvodu vody od bezpečnostního přelivu podle Satrapy omezuje především manipulační možnosti přehrady. Příčinou může být to, že kvůli narušení těsnění mohly být podemlety betonové desky.

Z videa je podle něj patrné, že se poškodila spodní část skluzu, a prakticky nic by se tedy nemělo stát. "Budou to ale muset opravit," říká s tím, že rozhodnutí úřadu o evakuaci je logický krok.

"Když se projeví na vodním díle věci, které nejsou standardní, navíc ve chvíli, kdy se čeká tání a povodně, tak se nikdo neodváží na to nereagovat," tvrdí. Pokud by ale někdo na ohroženém území zůstal, tak podle něj příliš neriskuje. "Stav už je relativně ustálený," doplňuje s tím, že úřady musí být obezřetnější a nemohou připustit ani náznak bezpečnostního rizika.

Podobně konstruovaných přehrad, které mají po boku bezpečnostní přelivy, je po celém světě spousta. Jen v České republice je přes 25 tisíc takových rybníků a více než stovka velkých vodních staveb. Každoročně se v Česku protrhnou tři až čtyři rybníky. "Důvodem zpravidla je, že přijde lokální intenzivní déšť," vysvětluje. Všech 118 velkých přehrad je na rozdíl od tisíců rybníků pod dohledem nejen povodí, ale i technicko-bezpečnostních složek, podobná situace jako v USA tak podle odborníka v Česku nehrozí. "U nás je navíc jiná hydrologie, povodně jsou dlouhodobě sledované a víme, co dělají. Navíc přehrady mají několik pojistek," dodal.

Životnost přehrad je podle Satrapy řádově stovky let i více. "Máme ve světě přehrady, které fungují už déle než dva tisíce let," říká odborník s tím, že pokud se přehrada průběžně opravuje a udržuje, její životnost je prakticky nekonečná.

Kamera natočila vodu tekoucí přes nouzový přepad na přehradě v Oroville | Video: California DWR
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy