Protonové centrum udělalo z nemocné dívky rukojmí, tvrdí VZP

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 3. 2015 18:18
V pondělí největší česká pojišťovna označila protonové centrum za vyděrače, kteří pro své zájmy zneužívají desetiletou dívku s nádorem mozku.
Desetiletá dívka, kvůli níž se vyostřil spor mezi VZP a protonovým centrem, má nádor na mozku.
Desetiletá dívka, kvůli níž se vyostřil spor mezi VZP a protonovým centrem, má nádor na mozku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až do loňského podzimu byla desetiletá Martina (kvůli ochraně osobních údajů nejde o pravé jméno - pozn. red.) jako normální školačka. Chodila do páté třídy, hrála volejbal a ráda tancovala. Pak se jí i celé její rodině ale obrátil život naruby.

Martina začala mít zdravotní komplikace, které vyvrcholily před několika týdny. To jí lékaři z motolské nemocnice oznámili, že má nádor na mozku. Po okamžité operaci přišlo další rozhodnutí, že Martině může dát další šanci jen ozáření protony. Léčba se proto měla přesunout do Protonového centra Praha.

Protonová léčba v Praze a VZP

Protonová terapie v Praze
  • V letech 2013 a 2014 schválila VZP protonovou terapii pro 63 svých klientů. Pro 41 z nich odsouhlasila léčbu v protonovém centru v Praze. Pro 22 odsouhlasila protonovou terapii v Mnichově.
  • Léčba v protonovém centru v Praze se hradí podle počtu ozáření, které klient podle lékařů potřebuje. Až do konce loňského října VZP průměrně za jednoho pacienta platila okolo 706 tisíc korun. Poté, co centrum zvýšilo ceny, se částky pohybovaly od 1,2 do 1,5 milionu korun.
  • protonovém centru v Mnichově platí VZP za léčbu jednoho klienta na základě memoranda uzavřeného v roce 2013 takzvanou balíčkovou cenu (tedy za pacienta) 19 600 eur (zhruba 530 tisíc korun).

Centrum chce za ozáření více

Jenže pak se objevily další problémy. A to kvůli sporu mezi vedením protonového centra a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, jejíž je Martina pojištěncem. Podle VZP chce centrum nyní za jedno ozařování 55 tisíc korun, před několika týdny přitom požadovalo mnohem méně, zhruba 26 tisíc korun.

"Protonové centrum si vzalo jako rukojmí desetiletou dívku s rakovinou a šroubuje cenu. Odmítají začít léčit, dokud nedostanou předem zaplaceno," tvrdí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Marketingová manažerka centra Jana Kulhánková uvedla, že dívka byla do jejich péče přijata již v pátek. A ředitelka centra Iva Taťounová odmítla, že by si účtovali dvojnásobek ceny.

Podle VZP se takto protonové centrum chová proto, aby donutilo pojišťovnu k podpisu smlouvy o spolupráci. Na její podobě se obě strany zatím nedohodly, i když podle mluvčího VZP nabídla pojišťovna hned několik verzí.

"Protonové centrum v Praze odmítá přistoupit na jakoukoliv rozumnou variantu," tvrdí Tichý. Podle Kulhánkové ale VZP nabídla pouze jedinou verzi. "Ta nikdy nebyla určena k jednání," podotkla.

Zaplatíme, rozhodl ředitel VZP

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek i přes spor rozhodl, že protonovému centru peníze za léčbu dívky pojišťovna zaplatí předem. Celkově jde o více než 1,8 milionu korun.

Tyto peníze hodlá centrum vyplatit, i když protonové záření stále není v seznamu ze zdravotního pojištění hrazených zdravotních výkonů.

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení zatím posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny bez smlouvy.

Po razantním navýšení ceny jednoho ozáření z 26 000 na 39 000 korun ke konci loňského roku začala VZP posílat pacienty do Mnichova, kde byly podle ní ceny přijatelnější.

 

Právě se děje

Další zprávy