Z armády je jen torzo, protivník může být o generaci před námi, řekl generál Opata

ČTK ČTK
25. 2. 2020 11:51
Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo, řekl na velitelském shromáždění armády náčelník generálního štábu Aleš Opata. Spojenci se jí podle něj vzdalují a potencionální protivník se dostává o generaci před ni. Není proto podle něj čas modernizaci armády zpomalit. Za své priority označil vojáky, přezbrojení armády, takzvané projekty okamžitého dopadu nebo systém velení a řízení.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata. | Foto: Jakub Plíhal

Opata připomněl, že se Česko opakovaně na summitech NATO zavázalo k vynakládání dvou procent HDP do roku 2024. Tento závazek v poslední době někteří politici zpochybňovali. "Armáda v posledních letech trpěla dost," řekl Opata.

Léta zanedbávání podle něj nechala z armády jen torzo. "Kostru, kterou teď musíme zase posílit. Ruská technika už opravdu není naše cesta. Spojenci se nám technologicky vzdalují a potencionální protivník se dostává o generaci před nás," zdůraznil.

NATO podle něj za jasnou prioritu české armády považuje vybudování těžké brigády. Kvůli tomu potřebují vojáci nakoupit nová bojová vozidla pěchoty. Vynakládání dvou procent HDP na obranu nejsou podle Opaty peníze pro vojáky nebo pro armádu. "Jsou to dvě procenta pro naši obranu," zdůraznil.

Česko se podle něj nachází ve složitém a dynamickém období. "Právě proto je zásadní, že armáda ví, co chce, armáda ví, kam směřuje, máme své plány, své priority, z této cesty neuhneme," řekl. Přezbrojení českého vojska je podle něj nezvratné.

Zopakoval, že má pět priorit, které bude prosazovat i do budoucna. Za první považuje lidi. Nábor do armády se podle něj daří, vidí ale i negativní trendy, kterými je stárnutí populace nebo příchod nové "nekonvenční" generace. "Potřebujeme novou krev a mladé lidi. Armáda pro ně může být první krok, první práce, ve které získají životní zkušenosti a přátele na celý život. Musíme armádu omladit," řekl.

Nejtěžší bude armádu přezbrojit, řekl

Za nejtěžší úkol označil Opata přezbrojení armády. Vyzdvihl uzavření důležitých tendrů například na nákup vojenských vrtulníků z USA, radiolokátory či nová obrněná vozidla. "Kromě tvrdé práce k tomu byla potřeba i odvaha. Tady je potřeba poděkovat zejména panu ministrovi (Lubomíru Metnarovi) a jeho náměstkům a jejich týmům za skvělou práci a spolupráci," řekl Opata.

Zdůraznil, že je potřeba, aby armáda v otázce zakázek komunikovala a byla aktivní. "Nedá se nic dělat, musíme vysvětlovat a vysvětlovat. Když je něco jasné vojákovi, ještě to neznamená, že to je jasné běžným občanům České republiky," dodal.

Za třetí prioritu označil získání nových schopností. Připomněl vytvoření skupiny kybernetických sil a informačních operací, vznik praporu bezpilotních prostředků nebo praporu nasaditelných sil.

V případě čtvrté priority projektů okamžitého dopadu, tedy nákupu například neprůstřelných vest a přileb či osobních zbraní, podle Opaty proces neběží zcela podle plánu. "Máme zpoždění," konstatoval. Věří tomu, že vše potřebné se podaří k jednotkám dodat do konce roku. Jako poslední prioritu jmenoval nový systém velení a řízení, který začal fungovat od ledna.

Vojenská bible

Za důležitý bod dále označil plnění koncepce výstavby armády, kterou označil za vojenskou bibli. Armáda podle něj ví, kam do roku 2030 směřuje. "Pochybnosti a postranní myšlenky nás jenom zpomalují," řekl velitelům. "Ústup je legitimní vojenská taktika, ale ne teď a ne tady," dodal.

Koncepci označil za výborný plán. "Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zem ve všech doménách včetně kybernetické. Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zem ve všech typech a intenzitách konfliktů," dodal.

Za nešvar v armádě označil nedůslednou činnost velitelů při přípravě plánování řízení a vyhodnocování výcviku a přípravy. Vadí mu také pasivita, zpochybňování a neochota převzít zodpovědnost a přenášení ji na druhé.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy