Protiústavní, tvrdí poslanec Benda o pokračování omezení i po nouzovém stavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2020 16:15
Předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) považuje za protiústavní, že od pondělí po konci nouzového stavu omezuje chod restaurací a dalších ekonomických odvětví jen opatření ministerstva zdravotnictví. Benda uvedl, že opatření resortu mají sloužit jen k izolaci zdrojů nákazy novým typem koronaviru, nikoliv k plošnému uzavírání provozoven.
"Pokládám za skandální, že skončil nouzový stav a ministerstvo zdravotnictví nadále pokračuje v plošných zásazích do občanských svobod," řekl poslanec ODS Marek Benda
"Pokládám za skandální, že skončil nouzový stav a ministerstvo zdravotnictví nadále pokračuje v plošných zásazích do občanských svobod," řekl poslanec ODS Marek Benda | Foto: Jakub Plíhal

Nouzový stav v Česku přestal platit se začátkem tohoto týdne. Kabinet před týdnem souhlasil s tím, aby po vypršení nouzového stavu regulovala místo krizových opatření vlády ministerská rozhodnutí například nošení roušek na veřejných místech, provoz škol, konání hromadných akcí a provoz restaurací či ubytovacích služeb. Vládní plán rozvolňování opatření proti nemoci covid-19 totiž s řadou opatření počítá do příštího pondělí 25. května.

Benda uvedl, že jeden ministr nesmí mít možnost "vypnout" celé hospodářské odvětví. "Pokládám za skandální, že skončil nouzový stav a řízení podle krizového zákona a ministerstvo zdravotnictví s vědomím vlády jako celku nadále pokračuje v plošných zásazích do občanských svobod. Je nemyslitelné, aby jeden resort pod pláštíkem protiepidemiologických opatření měl pravomoc vypínat celé segmenty ekonomiky," řekl.

Takový stav podle Bendy nemůže trvat ani týden. Konkrétně poukazuje například na provoz restaurací. "Toto opatření je ve zjevném rozporu jak s Ústavou ČR, tak s rozhodnutím Městského soudu v Praze, které je pravomocné, přestože si vláda podala kasační stížnost," dodal. Kabinet počítá s tím, že do pondělí 25. května zůstane opatřeními omezen provoz vnitřních prostor restaurací či zoologických zahrad, zavřena budou ubytovací zařízení nebo sauny.

Vojtěch minulý týden uvedl, že tato omezení nezasahují plošně do základních lidských práv a svobod, takže je ministerstvo vyhlásit svými opatřeními může. "Podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné," uvedl. Doufá ale ve schválení mimořádného zákona s dočasnou účinností do konce roku, který by kompetence resortu zpřesnil.

V dubnu zrušil Městský soud v Praze čtyři opatření, která omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Kabinet následně musel pravidla přijmout jako krizová opatření. Později jiný senát soudu zamítl žalobu proti mimořádným opatřením o uzavření škol. Podle Vojtěcha rozsudky připouštějí, aby ministr zdravotnictví rozhodoval vlastními opatřeními v případech, kdy nezasahuje plošně a zásadně do základních lidských práv a svobod. V případě restaurací se podle něj o takový zásah nejedná.

Existence zákonného podkladu je sporná, tvrdí právník

Podle právníka Lukáše Krause z kanceláře Frank Bold je sporné, zda má ministr zdravotnictví pro svá mimořádná opatření, účinná od pondělí, zákonný podklad. Týká se to například provozu zoologických a botanických zahrad, činnosti holičství a kadeřnictví, muzeí, galerií, a výstavních síní, shrnuje v analýze.

Kraus zmiňuje i povinnost nošení roušek podle ustanovení, které umožňuje nařídit "činnost k likvidaci epidemie či nebezpečí jejího vzniku". "Vláda si je zřejmě vědoma nedostatečného zákonného podkladu pro možnost nařídit roušky, což naznačuje i návrh speciálního pandemického zákona, který́ má nově výslovně tuto kompetenci ministerstvu svěřit," uvedl. Zákon s účinností do konce roku má podle Krause také dílčí nedostatky, například chybějící parlamentní kontrolu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy