Fanoušci SPD podpořili na internetu pomoc syrským sirotkům. Hnutí anketu hned smazalo

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 21. 2. 2019 14:07
Během pár hodin fanoušci strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury na Facebooku ukázali, že s vedením vlastního hnutí nesouhlasí v jednom z témat, na kterém se výrazně profiluje - otázce přijetí válečných sirotků z válečných oblastí Sýrie, Afghánistánu nebo odjinud. Navzdory tomu, že SPD vystupuje jako hnutí, které migrantům nechce pomáhat, nezískali jeho představitelé ve vlastní interní anketě podporu pro odmítnutí podobné pomoci. 73 procent respondentů totiž napsalo, že pro děti, kterým ublížila válka, se má Česko stát novým domovem. Podle SPD výsledek ankety ovlivnily hlasy podporovatelů jiných stran. A nakonec ji hnutí smazalo.
Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD.
Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD. | Foto: Jakub Plíhal

"Měla by Česká republika přijmout syrské, afghánské či pákistánské sirotky, jak prosazuje europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová?" zeptalo se ve středu v anketě hnutí SPD na svém Facebooku. 

Do čtvrtečního dopoledne v ní hlasovalo okolo 10 tisíc lidí. Z toho 73 procent si myslí, že odpověď na otázku zní ano. Jen 27 procent lidí odpovědělo záporně. Hnutí výsledek zřejmě poněkud zaskočil. Ve čtvrtek dopoledne oznámilo, že má IP adresy lidí, kteří hlasovali pro přijetí sirotků, a předají je Šojdrové. "Až bude mít těch cca 2200 syrských, afghánských a pákistánských sirotků, tak se vám neprodleně ozve," dodali.

V závěru se ještě pokusili přisadit si k sérii vtipů o ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO). "Jasně nám řekla: 'Čím více lidí hlasuje pro přijetí sirotků, tím více IP adres se mi podaří zjistit.' Má úplnou pravdu a my jí děkujeme za pomoc. I tentokrát ukázala, že je opravdovou expertkou," dodalo hnutí v reakci na vysvětlování Novákové, proč jsou v Česku drahá mobilní data.

Anketa SPD o přijetí sirotků, kterou strana později z Facebooku smazala.
Anketa SPD o přijetí sirotků, kterou strana později z Facebooku smazala. | Foto: Facebook

Sama europoslankyně Šojdrová, o níž je v anketě řeč, pohotově zareagovala. "Děkuji, že se touto otázkou také zabýváte. Věřím, že jste ochotni pomáhat lidem. Sám Váš předseda pochází z jiné země a v životě to neměl lehké, tak by to mohl pochopit," přidala komentář pod anketu.

Výsledek ankety je v přímém rozporu s tím, co hnutí od svého vstupu na politickou scénu ústy předsedy Tomia Okamury prosazuje. Okamura opakovaně odmítá možnost, že by se Česko do evropské migrační krize aktivně zapojilo tím, že by se země byť třeba o nízký počet uprchlíků postarala.

V září 2018 během debaty o paktu o migraci Okamura prohlásil, že jeho strana je i proti přijetí sirotků. "Jde jen o zviditelnění této europoslankyně a KDU-ČSL před volbami," tvrdil tehdy Okamura. 

"Celá věc se syrskými sirotky je pro SPD naprosto nepřijatelná, protože v Sýrii mají vlastní zařízení pro takovéto děti a odmítáme tento faktický únos příslušníků cizího státu do naší země," dodal k tématu před pár dny na svém Facebooku.

Přímá demokracie v praxi? Anketu SPD smazalo

Hnutí SPD usilovně prosazuje přímou demokracii. Výsledek ankety ho však netěší, odpovídá podle hnutí tomu, že je veřejná. "Zúčastnili se jí také podporovatelé jiných politických stran a ti samozřejmě tu problematiku vidí jinak," míní mluvčí Barbora Zeťová.

A je přesvědčená, že volič SPD podporuje názor hnutí, tedy sirotky nepřijímat. Svědčí o tom podle ní například komentáře fanoušků pod nedávným příspěvkem Tomia Okamury k tématu na Facebooku:

Člen předsednictva SPD Jaroslav Holík na otázku Aktuálně.cz neodpověděl. Jen opakoval, že se na to musí nejprve podívat a příspěvek na Facebooku si důkladně přečíst.

Nakonec se však hnutí rozhodlo anketu ze svých facebookových stránek zcela smazat. "Hnutí SPD má k dispozici jasné stanovisko syrské vlády, ze kterého vyplývá, že přijímání syrských sirotků je porušením práva. Z tohoto důvodu prodlužování podobné ankety ztrácí smysl," zdůvodnila smazání ankety mluvčí.

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová se otázkou sirotků z válečných oblastí dlouhodobě zabývá. Upozornila na špatné podmínky, v jakých žijí děti v uprchlických zařízeních v Řecku, a vyzvala vládu Andreje Babiše, aby Česko alespoň padesáti sirotkům poskytlo dočasně domov. Babiš to odmítl a ministr vnitra Jan Hamáček po Šojdrové chtěl, aby přinesla jména konkrétních dětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy