Fanoušci SPD podpořili na internetu pomoc syrským sirotkům. Hnutí anketu hned smazalo

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 21. 2. 2019 14:07
Během pár hodin fanoušci strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury na Facebooku ukázali, že s vedením vlastního hnutí nesouhlasí v jednom z témat, na kterém se výrazně profiluje - otázce přijetí válečných sirotků z válečných oblastí Sýrie, Afghánistánu nebo odjinud. Navzdory tomu, že SPD vystupuje jako hnutí, které migrantům nechce pomáhat, nezískali jeho představitelé ve vlastní interní anketě podporu pro odmítnutí podobné pomoci. 73 procent respondentů totiž napsalo, že pro děti, kterým ublížila válka, se má Česko stát novým domovem. Podle SPD výsledek ankety ovlivnily hlasy podporovatelů jiných stran. A nakonec ji hnutí smazalo.
Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD.
Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD. | Foto: Jakub Plíhal

"Měla by Česká republika přijmout syrské, afghánské či pákistánské sirotky, jak prosazuje europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová?" zeptalo se ve středu v anketě hnutí SPD na svém Facebooku. 

Do čtvrtečního dopoledne v ní hlasovalo okolo 10 tisíc lidí. Z toho 73 procent si myslí, že odpověď na otázku zní ano. Jen 27 procent lidí odpovědělo záporně. Hnutí výsledek zřejmě poněkud zaskočil. Ve čtvrtek dopoledne oznámilo, že má IP adresy lidí, kteří hlasovali pro přijetí sirotků, a předají je Šojdrové. "Až bude mít těch cca 2200 syrských, afghánských a pákistánských sirotků, tak se vám neprodleně ozve," dodali.

V závěru se ještě pokusili přisadit si k sérii vtipů o ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO). "Jasně nám řekla: 'Čím více lidí hlasuje pro přijetí sirotků, tím více IP adres se mi podaří zjistit.' Má úplnou pravdu a my jí děkujeme za pomoc. I tentokrát ukázala, že je opravdovou expertkou," dodalo hnutí v reakci na vysvětlování Novákové, proč jsou v Česku drahá mobilní data.

Anketa SPD o přijetí sirotků, kterou strana později z Facebooku smazala.
Anketa SPD o přijetí sirotků, kterou strana později z Facebooku smazala. | Foto: Facebook

Sama europoslankyně Šojdrová, o níž je v anketě řeč, pohotově zareagovala. "Děkuji, že se touto otázkou také zabýváte. Věřím, že jste ochotni pomáhat lidem. Sám Váš předseda pochází z jiné země a v životě to neměl lehké, tak by to mohl pochopit," přidala komentář pod anketu.

Výsledek ankety je v přímém rozporu s tím, co hnutí od svého vstupu na politickou scénu ústy předsedy Tomia Okamury prosazuje. Okamura opakovaně odmítá možnost, že by se Česko do evropské migrační krize aktivně zapojilo tím, že by se země byť třeba o nízký počet uprchlíků postarala.

V září 2018 během debaty o paktu o migraci Okamura prohlásil, že jeho strana je i proti přijetí sirotků. "Jde jen o zviditelnění této europoslankyně a KDU-ČSL před volbami," tvrdil tehdy Okamura. 

"Celá věc se syrskými sirotky je pro SPD naprosto nepřijatelná, protože v Sýrii mají vlastní zařízení pro takovéto děti a odmítáme tento faktický únos příslušníků cizího státu do naší země," dodal k tématu před pár dny na svém Facebooku.

Přímá demokracie v praxi? Anketu SPD smazalo

Hnutí SPD usilovně prosazuje přímou demokracii. Výsledek ankety ho však netěší, odpovídá podle hnutí tomu, že je veřejná. "Zúčastnili se jí také podporovatelé jiných politických stran a ti samozřejmě tu problematiku vidí jinak," míní mluvčí Barbora Zeťová.

A je přesvědčená, že volič SPD podporuje názor hnutí, tedy sirotky nepřijímat. Svědčí o tom podle ní například komentáře fanoušků pod nedávným příspěvkem Tomia Okamury k tématu na Facebooku:

Člen předsednictva SPD Jaroslav Holík na otázku Aktuálně.cz neodpověděl. Jen opakoval, že se na to musí nejprve podívat a příspěvek na Facebooku si důkladně přečíst.

Nakonec se však hnutí rozhodlo anketu ze svých facebookových stránek zcela smazat. "Hnutí SPD má k dispozici jasné stanovisko syrské vlády, ze kterého vyplývá, že přijímání syrských sirotků je porušením práva. Z tohoto důvodu prodlužování podobné ankety ztrácí smysl," zdůvodnila smazání ankety mluvčí.

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová se otázkou sirotků z válečných oblastí dlouhodobě zabývá. Upozornila na špatné podmínky, v jakých žijí děti v uprchlických zařízeních v Řecku, a vyzvala vládu Andreje Babiše, aby Česko alespoň padesáti sirotkům poskytlo dočasně domov. Babiš to odmítl a ministr vnitra Jan Hamáček po Šojdrové chtěl, aby přinesla jména konkrétních dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy