reklama
 
 

Fanoušci SPD podpořili na internetu pomoc syrským sirotkům. Hnutí anketu hned smazalo

Aktualizováno 21. 2. 2019 14:07
Během pár hodin fanoušci strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury na Facebooku ukázali, že s vedením vlastního hnutí nesouhlasí v jednom z témat, na kterém se výrazně profiluje - otázce přijetí válečných sirotků z válečných oblastí Sýrie, Afghánistánu nebo odjinud. Navzdory tomu, že SPD vystupuje jako hnutí, které migrantům nechce pomáhat, nezískali jeho představitelé ve vlastní interní anketě podporu pro odmítnutí podobné pomoci. 73 procent respondentů totiž napsalo, že pro děti, kterým ublížila válka, se má Česko stát novým domovem. Podle SPD výsledek ankety ovlivnily hlasy podporovatelů jiných stran. A nakonec ji hnutí smazalo.

"Měla by Česká republika přijmout syrské, afghánské či pákistánské sirotky, jak prosazuje europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová?" zeptalo se ve středu v anketě hnutí SPD na svém Facebooku. 

Do čtvrtečního dopoledne v ní hlasovalo okolo 10 tisíc lidí. Z toho 73 procent si myslí, že odpověď na otázku zní ano. Jen 27 procent lidí odpovědělo záporně. Hnutí výsledek zřejmě poněkud zaskočil. Ve čtvrtek dopoledne oznámilo, že má IP adresy lidí, kteří hlasovali pro přijetí sirotků, a předají je Šojdrové. "Až bude mít těch cca 2200 syrských, afghánských a pákistánských sirotků, tak se vám neprodleně ozve," dodali.

V závěru se ještě pokusili přisadit si k sérii vtipů o ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO). "Jasně nám řekla: 'Čím více lidí hlasuje pro přijetí sirotků, tím více IP adres se mi podaří zjistit.' Má úplnou pravdu a my jí děkujeme za pomoc. I tentokrát ukázala, že je opravdovou expertkou," dodalo hnutí v reakci na vysvětlování Novákové, proč jsou v Česku drahá mobilní data.

Sama europoslankyně Šojdrová, o níž je v anketě řeč, pohotově zareagovala. "Děkuji, že se touto otázkou také zabýváte. Věřím, že jste ochotni pomáhat lidem. Sám Váš předseda pochází z jiné země a v životě to neměl lehké, tak by to mohl pochopit," přidala komentář pod anketu.

Výsledek ankety je v přímém rozporu s tím, co hnutí od svého vstupu na politickou scénu ústy předsedy Tomia Okamury prosazuje. Okamura opakovaně odmítá možnost, že by se Česko do evropské migrační krize aktivně zapojilo tím, že by se země byť třeba o nízký počet uprchlíků postarala.

V září 2018 během debaty o paktu o migraci Okamura prohlásil, že jeho strana je i proti přijetí sirotků. "Jde jen o zviditelnění této europoslankyně a KDU-ČSL před volbami," tvrdil tehdy Okamura. 

"Celá věc se syrskými sirotky je pro SPD naprosto nepřijatelná, protože v Sýrii mají vlastní zařízení pro takovéto děti a odmítáme tento faktický únos příslušníků cizího státu do naší země," dodal k tématu před pár dny na svém Facebooku.

Přímá demokracie v praxi? Anketu SPD smazalo

Hnutí SPD usilovně prosazuje přímou demokracii. Výsledek ankety ho však netěší, odpovídá podle hnutí tomu, že je veřejná. "Zúčastnili se jí také podporovatelé jiných politických stran a ti samozřejmě tu problematiku vidí jinak," míní mluvčí Barbora Zeťová.

A je přesvědčená, že volič SPD podporuje názor hnutí, tedy sirotky nepřijímat. Svědčí o tom podle ní například komentáře fanoušků pod nedávným příspěvkem Tomia Okamury k tématu na Facebooku:

To je neuvěřitelné. Cpou nám imigranty proti naší vůli. Kauza se syrskými sirotky, které vnucuje České republice europoslanykně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, má bohužel další vývoj. Chtěly by je přijmout česko-syrské rodiny u nás a do celé věci se má zapojit i syrská komunita v Praze. Přijetí podpořil také předseda ČSSD Jan Hamáček a dnes to podpořil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Celá záležitost je jen odporným citovým vydíráním ze strany Šojdrové, která si bere pro své multikulturní cíle ubohé syrské děti jako svá rukojmí. A také předseda ČSSD Hamáček ji podporuje. Podáš sluníčkářům prst a ukousnou ti celou ruku… Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček myšlenku přijmout sirotky z řeckých táborů neodmítl a v září uvedl, že by případné přijetí dětí bylo možné. „Česká republika by zvládla přijmout 50 dětí, které v syrské válce přišly o rodiče,“ napsal tehdy na Twitteru. Je to ten Hamáček, který říká, že „islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.“ Celá věc se syrskými sirotky je pro SPD naprosto nepřijatelná, protože v Sýrii mají vlastní zařízení pro takovéto děti a odmítáme tento faktický únos příslušníků cizího státu do naší země. Navíc sama Syrská arabská republika tuto věc oficiálně odmítá, jelikož říká, že je sama schopna se o své děti postarat, a i podle platných syrských zákonů i mezinárodních úmluv není možné adoptovat do zahraničí syrské občany. Jde jen o trojského koně v podpoře masové imigrace ve stylu „podej prst a sežerou ti celou ruku…“ Jednou přijmeme sirotky, pak za nimi přijedou příbuzní, aby se rodina spojila, a pak další a další migranti… Válka v Sýrii již končí, většinu území má vláda již pod kontrolou a je třeba, aby se migranti a uprchlíci vrátili zpátky do Sýrie, neboť jim již nehrozí bezprostřední ohrožení a bude potřeba každého občana Sýrie, aby pomohl obnovit svou zemi, kterou zničili islámští teroristé. Pomáhat cizím lidem v nouzi můžeme, ale nejprve musíme zajistit potřeby našich občanů. Čeští občané jsou pro nás na prvním místě. A pokud máme pomáhat opravdovým uprchlíkům, tak v jejich zemi. Celá záležitost je jen odporným citovým vydíráním ze strany Šojdrové, která si bere pro své multikulturní cíle ubohé syrské děti jako svá rukojmí.

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 19. February 2019

Člen předsednictva SPD Jaroslav Holík na otázku Aktuálně.cz neodpověděl. Jen opakoval, že se na to musí nejprve podívat a příspěvek na Facebooku si důkladně přečíst.

Nakonec se však hnutí rozhodlo anketu ze svých facebookových stránek zcela smazat. "Hnutí SPD má k dispozici jasné stanovisko syrské vlády, ze kterého vyplývá, že přijímání syrských sirotků je porušením práva. Z tohoto důvodu prodlužování podobné ankety ztrácí smysl," zdůvodnila smazání ankety mluvčí.

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová se otázkou sirotků z válečných oblastí dlouhodobě zabývá. Upozornila na špatné podmínky, v jakých žijí děti v uprchlických zařízeních v Řecku, a vyzvala vládu Andreje Babiše, aby Česko alespoň padesáti sirotkům poskytlo dočasně domov. Babiš to odmítl a ministr vnitra Jan Hamáček po Šojdrové chtěl, aby přinesla jména konkrétních dětí.

autor: Kateřina Frouzová | 21. 2. 2019 10:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama