Protikuřácký zákon nekuřákům nepomohl

Pavel Baroch
7. 5. 2006 0:00
Praha - Protikuřácký zákon se míjí účinkem. Uznává to i ministerstvo zdravotnictví, které plánuje jeho novelu. Uvnitř: VIDEO a ANKETA.

Stačily čtyři měsíce účinnosti zákona a ministerstvo muselo přiznat, že protikuřácký zákon je nejednoznačný, takže ho bude nutné upravit.

"Je nutné konstatovat, že zákon dostál při projednávání v parlamentu změn, které způsobují nejednotný výklad," říká mluvčí ministerstva Jana Kocová. Jako názorný příklad uvádí tu pasáž zákona, která se týká omezení kouření v restauracích.

Ministerský výklad je jednoznačný: v restauracích je zakázáno kouřit, pokud není v podniku vyhrazené místo pro kuřáky a zajištěno větrání.

Restauratéři si ovšem zákon vykládají opačně: zákon podle nich kouření nezakazuje, i když není podnik dostatečně větrán a nemá ani vyhrazené prostory pro kuřáky.

"Po důkladném vyhodnocení dopadu v praxi bude nutné zákon novelizovat," dodává mluvčí Kocová.

Podle ředitelky České koalice proti tabáku Kateřiny Langrové se tak naplňuje to, co už tvrdila počátkem roku, když protikuřácký zákon začal platit.

"Zákon je neefektivní, není jednoznačný a vymahatelný, každý si ho vykládá jinak. A příliš není uplatňováno ani to, co v zákoně je," tvrdí Langrová.

A najdeme kuřáckou hospodu?

Lidé, kteří často pijí alkohol a kouří, by si měli nechat vyšetřit tlusté střevo včas, protože jim rakovina tohoto orgánu hrozí dříve než jejich abstinujícím vrstevníkům, varují lékaři. REUTERS/Ian Hodgson
Lidé, kteří často pijí alkohol a kouří, by si měli nechat vyšetřit tlusté střevo včas, protože jim rakovina tohoto orgánu hrozí dříve než jejich abstinujícím vrstevníkům, varují lékaři. REUTERS/Ian Hodgson | Foto: Reuters

Dopady takového zákona jsou podle Langrové do očí bijící: kouří se stále takřka všude. V restauracích, ale třeba i v předsálí kin, kde se promítaly snímky letošního ročníku Febiofestu, přestože zákon kouření v kulturních zařízeních zakazuje.

Zatímco v Itálii či v Irsku vedl zákon k tomu, že se v restauracích i hospodách skutečně přestalo kouřit, v Česku jsou předpisy bezzubé a neúčinné.

Lidovecký poslanec Josef Janeček přitom už několikrát předložil ve sněmovně přísný a jednoznačný protikuřácký zákon, nikdy však nenašel podporu u většiny poslanců. Naposledy sněmovna Janečkův návrh zamítla v dubnu.

"Co je to platné, když si s manželem a dvouletou dcerkou sedneme v restauraci Černá hora ke stolu v horní polovině, kde se nesmí kouřit? Hned pod námi dvě holky vypalují jednu za druhou a kouř nám stoupá do jídla," postěžovala si Monika Stachová v Novinách Třebíčska.

Na následky pasivního kouření přitom v Česku zemřou každoročně až dva tisíce lidí.

Když měla Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku s německými dokumentaristy točit začátkem března snímek o českém protikuřáckém zákoně, volal jí německý štáb s obavou: "Určitě najdeme nějakou restauraci, kde se kouří?"

Langrová německé filmaře ujistila, že se nemusí bát. Takové restaurace jsou všude.

Když Langová mluvila s několika majiteli restaurací, říkali jí, že nejsou proti plošnému zákazu kouření v podnicích. Dobrovolně na to však nechtějí přistoupit, protože se obávají, že by přišli o své hosty-kuřáky.

"Ukazuje se, že v tomto ohledu dobrovolnost nefunguje," říká Langrová, podle níž si například v Itálii běžně chodí kuřáci zapálit před restauraci.

Foto: aktualne.cz

Čtyři pokuty za sedm tisíc

O významu protikuřáckého zákona vypovídá i počet pokut, které hygienici udělili za jeho nedoržování. Od ledna byly čtyři a dosáhly výše sedm tisíc korun.

"V jiných případech bylo nerespektování protikuřáckého zákona jedním z více zjištěných nedostatků a při rozhodování o celkové výši pokuty k tomu bylo přihlédnuto," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Ministerstvo je i tak přesvědčeno tom, že nový protikuřácký zákon smysl má. "Na základě našich zjištění zákon při ochraně nekuřáků pomohl," tvrdí Kocová. Dodala, že se kouření omezuje na místech, která jsou zákonem zakázaná.

A pomohlo také to, že jsou jasně vymezeny kompetence a sankce. Majitel restaurace přitom může za porušení zákona dostat pokutu až padesát tisíc korun, nebo mu úřady mohou zavřít jeho podnik až na dva roky. U právnické osoby může být pokuta až půl milionu.

Tisíce kuřáků na zastávkách

Na frekventované autobusové zastávce Anděl na pražském Smíchově sedí na lavičce muž ve středních letech a čekání na svůj spoj si krátí potahováním z cigarety. Když autobus přijede, odhodí nedopalek na zem a nastoupí do vozu. Množství nedopalků přímo na zastávce dokládá, že muž zde určitě nekouřil sám.

Jen v Praze tamní strážníci "nachytali" tisíce kuřáků, kteří kouřili na zakázaných místech.

"Od ledna do dubna bylo zjištěno více než šest tisíc přestupků. Strážníci udělili blokové pokuty v souhrnné výši bezmála 572 tisíc korun," říká mluvčí pražských strážníků Vilma Častová. "To číslo je docela vysoké," dodává.

Nejvíce pokut - 1701 - zatím pražští strážníci udělili v březnu.

Podobné je to i v jiných větších městech. Strážníci zde zatím pokutovali stovky kuřáků. Například v Brně už lidem, kteří si zapálili především na zastávkách městské hromadné dopravy, vystavili blokové pokuty za zhruba čtyřicet tisíc korun.

Řadě kuřáků ovšem strážníci pouze domlouvají. Například v Olomouci ze 193 přistižených kuřáků odešla s pokutou jen zhruba třetina.

Podle Kateřiny Langrové z České koalice proti tabáku je vědecky dokázáno, že veřejná prostranství bez kuřáků mají pozitivní vliv na to, že kouřit začíná méně mladých lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy