Protikorupční policii čekají čistky. Tlačí to Langer?

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská, mch
3. 12. 2008 13:35
Útvar vyšetřuje ty nejzávažnější případy
Jiří Novák povede protikorupční policii od ledna 2008.
Jiří Novák povede protikorupční policii od ledna 2008. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Protikorupční službu, jednu z klíčových služeb policie, která vyšetřuje ty nejzávažnější hospodářské delikty - často s politickým přesahem - čeká personální třesk.

Podle informací deníku Aktuálně.cz má ze své funkce odejít současný ředitel útvaru Jiří Novák.

Vratká je i pozice náměstka Milana Cícera. U něj zatím není jasné, kdy a kam odejde. Na svém postu končí i ředitel jednoho z hlavních odborů služby.

Ani Novák, ani Cícer nechtějí celou věc komentovat. Otřesy v protikorupční službě přitom podle zjištění Aktuálně.cz souvisejí s politikou.

Novák na přímý doraz, kdy odchází, odpověděl vyhýbavě. "Očekávám, že na Vánoce i přes Nový rok budu dál ve své současné funkci," řekl. Na otázku, jestli tomu tak bude i po svátcích, odpověděl, že to vědí jeho nadřízení.

To jen potvrzuje informace Aktuálně.cz, že by měl odejít po Novém roce.

Milan Cícer odmítl personální situaci na útvaru komentovat. "Nebudu se k tomu nijak vyjadřovat," uvedl.

Langerův tlak?

Ačkoliv oficiální místa tvrdí, že jde o běžné personální změny, realita je podle informací Aktuálně.cz jiná. Do velké míry jde o tlak ministra vnitra Ivana Langera, který není přesvědčen o loajalitě části vedení služby.

Jde přitom o lidi, kteří do svých funkcí nastoupili právě poté, co se Langer stal ministrem. Novák i Cícer nadto platí za schopné důstojníky.

Novák do nástupu do funkce působil jako elitní detektiv, který například pracoval na vydání uprchlého zločince Radovana Krejčíře zpět do ČR. Cícer pracoval na finanční policii.

Foto: Ondřej Besperát

"Je to dlouhodobější záležitost, která vygradovala v posledních týdnech. Ministr by si zjevně na těchto postech představoval sobě oddanější lidi, kteří přání vrchnosti plní bez otázek a bez okolků," uvedl úředník ministerstva vnitra detailně obeznámený se situací.

Jiří Novák má po odchodu z vedení služby namířeno na policejní prezidium, kde se má stát náměstkem pro ekonomiku. Ačkoli jde na první pohled o kariérní postup, fakticky to znamená, že do budoucna už bude odříznut od veškerých konkrétních kauz.

Náměstka Cícera ministr vnitra podle jeho spolupracovníků navíc podezřívá, že je v kontaktu s lidmi kolem primátora Pavla Béma, jinak také Langerova stranického nepřítele. Důkazy, že to tak je ale na stůl nikdo nepoložil. A Cícer toto podezření odmítá.

Sám ministr redakci v sms napsal, že zásadnější problém s vedením protikorupčního nemá. "Určitě by mohli pracovat více a lépe, ale nějaký zásadnější důvod k nespokojenostu nemám."

Gross, Čunek, Topolánek

Protikorupční služba se zabývá nejzávažnějšímu případy, často spojenými s politikou. Velkou vlnu ochodů služba zažila před dvěma lety, kdy odešla řada jejích nejlepších detektivů. Šlo o policisty, kteří prokazatelně zachránili státu miliardy, ale kvůli politickým tlakům od tehdy sociální demokracií dosazeného vedení odmítli pro policejní sbor dál pracovat.

V minulosti služba vyšetřovala například případ bývalého premiéra Stanislava Grosse kvůli nákupu akcií Moravia Energo nebo také kauzu vicepremiéra Jiřího Čunka.

Před volbami v roce 2006 prověřovala i současného premiéra Mirka Topolánka v souvislosti s fungováním společnosti VAE, v níž dříve působil.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy