Protikorupční policie prověřovala 15 případů bez dozoru

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2014 12:36
Zjistilo to Nejvyšší státní zastupitelství při kontrole spisů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství při prověrce spisů zjistilo, že protikorupční policie prověřovala 15 případů bez dozoru státního zastupitelství.

V některých kauzách přitom bylo později zahájeno i trestní stíhání, řekla mluvčí nejvyšších žalobců Helena Markusová.

V minulosti to kritizovala například i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní detektivové zpracovávali mimo dozor žalobců třeba kauzy týkající se solárních elektráren.

Policejní prezidium po stížnostech Bradáčové loni na jaře prověřovalo zhruba 100 spisů protikorupčního útvaru, které však pod dozorem žalobců již byly.

Nejvyšší státní zastupitelství pak z dílčích výsledků nařídilo 27 takzvaných dohledových prověrek, žádná výrazná pochybení však zjištěna nebyla.

Kromě toho však nejvyšší žalobci z vlastní iniciativy zkontrolovali i kauzy, které státní zástupci nedozorovali a u nichž detektivové protikorupční policie prováděli pouze takzvané šetření.

"V 15 věcech bylo zjištěno, že tomu tak nebylo (nebylo informováno státní zastupitelství), přičemž v některých z nich bylo poté, co se o nich nyní státní zástupce dozvěděl, zahájeno nejen trestní řízení, ale i trestní stíhání," uvedla Markusová.

Bradáčová si stěžovala na postup protikorupční policie po sporu s někdejším šéfem útvaru Tomášem Martincem. Šéfka pražských žalobců kritizovala to, že ji chtěl protikorupční útvar sdělením informací o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka, s nímž již nežije, poškodit.

Martinec byl za vyzrazení informace z trestního řízení potrestán kázeňsky, kvůli sporu však také rezignoval na svou funkci.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy