Protikorupční policie pustila na svobodu exposlance Hrbatu, on ani další zadržený obviněni nebyli

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2016 11:49
Bývalý poslanec Michael Hrbata byl propuštěn bez obvinění po úterním zásahu ve firmě Techniserv. Protikorupční policie ve společnosti zasahovala kvůli podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Hrbata působil jako náměstek ministra obrany Alexandra Vondry, byl také členem dozorčí rady Českých drah a od června 2013 do předloňského roku působil na Univerzitě obrany v Brně, stal se zástupcem rektora pro investiční rozvoj.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Protikorupční policie propustila bývalého poslance Michaela Hrbatu, kterého zadržela po úterním zásahu ve firmě Techniserv. Informoval o tom zpravodajský server Euro. Policie podle serveru zadržela ještě jednoho muže, i toho prý propustila. Informaci potvrdila mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová, jména zadržených však neuvedla.

Podle Zenklové v případu zatím nebyl nikdo obviněn. "Byl jsem propuštěn bez obvinění," řekl Hrbata Euru. Podle webu jde o podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Zástupci firmy Techniserv uvedli, že se k věci nebudou vyjadřovat. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej v úterý pouze potvrdil, že v "Praze probíhají úkony trestního řízení", podrobnosti ale nesdělil.

Hrbata působil jako náměstek ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Na starosti měl školství a personalistiku, jeho hlavním úkolem byla tvorba kariérního řádu pro vojáky. Byl také členem dozorčí rady Českých drah. Po odchodu z ministerstva obsadil v červnu 2013 nově vzniklé místo na Univerzitě obrany v Brně, stal se zástupcem rektora pro investiční rozvoj. Na začátku předloňského roku bylo však jeho místo zrušeno.

Techniserv figuroval v kauze bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky. Podle policie Šiška spolu s představiteli společnosti Fujitsu Technology Solutions a členy managementu Techniservu a dalších tří firem uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí trh s výplatou dávek. Státní zástupce stíhání některých lidí zastavil, pražský městský soud se případem začne zabývat v červnu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy