Korupční kauza s dotacemi sestřelila Duška z vedení ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 16:06
Detektivové stíhají bývalého europoslance Roberta Duška a také bývalého libereckého radního Martina Seppa. Obvinění by se mělo týkat veřejných zakázek a manipulací s evropskými dotacemi.
Robert Dušek.
Robert Dušek. | Foto: Martina Machová

Praha Protikorupční policie obvinila dva vysoce postavené členy ČSSD, bývalého europoslance a člena předsednictva Roberta Duška a spolu s ním jeho stranického kolegu a bývalého libereckého radního Martina Seppa. Dušek ve středu v reakci na stíhání z předsednictva strany odstoupil.

Způsobená škoda přesahuje 200 milionů korun. Informuje o tom server Centrum nezávislé investigace.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej případ odmítl komentovat, Sepp ale obě obvinění potvrdil. Policie muže údajně obvinila začátkem června.

"Dozvěděl jsem se to před pár dny. Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím," řekl Sepp pro Centrum nezávislé investigace.

Dušek: Je to nedorozumění

"Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji," vyjádřil se také Dušek. Jeho stíhání souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku.

Dušek v tiskovém prohlášení uvedl, že z předsednictva odchází proto, aby svým případem sociální demokracii nezatěžoval. Věří tomu, že vyšetřování ukáže, že nic neudělal. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle mluvčí strany Evy Gregorové Duškovu rezignaci uvítal.

Až do středy Dušek mlčel

Dušek ji oznámil v dopise, který odpoledne adresoval premiérovi. "Pevně věřím, že se v dalším prokáže, že jsem se ničeho protiprávního nedopustil," citovala jeho slova stranická mluvčí. Dušek vedl ČSSD Libereckého kraje od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát.

Liberecká ČSSD ani celostátní ústřední výbor se případem zatím více nezabývaly. Ani jeden z orgánů sociální demokracie nepotvrdil, že by měl dosud o stíhání jakékoliv informace. Podle poslance Jaroslava Foldyny se Dušek o obvinění nezmínil ani na víkendových schůzích předsednictva strany a ústředního výkonného výboru.

Podle Centra nezávislé investigace by se obvinění mělo týkat veřejných zakázek a dotací z Evropské unie.

Obviněno je 11 lidí

Údajným podvodem při čerpání dotací na výstavbu termálních lázní Domu pohody se protikorupční policie zabývá více než rok. "Ve věci bylo původně obviněno sedm osob, u některých bylo nově trestní stíhání rozšířeno a nově jsou stíhány další čtyři osoby. Celkem tedy 11 lidí," řekl Radim Kadlček z Krajského státního zastupitelství v Liberci.

Stíhaní by měli být i mezi libereckými stavebními podnikateli. Obviněn je i bývalý vlastník lázní Jan Imlauf.

Lázně společnosti Dům pohody se v Chrastavě otevřely 3. prosince 2012. Dokončena byla tehdy první etapa za sto milionů korun s tím, že v další etapě přibude dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun. Dokončit se ho však nepodařilo.

Vše zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který vyvrcholil insolvenčním řízením. Firmu Dům pohody, které areál patří, vlastnila do roku 2009 společnost Imstav Group, jejímž majitelem byl Imlauf. Lázně jsou od listopadu 2013 v konkurzu.

Lázně dluží přes 200 milionů

Do insolvence je poslal právě bývalý vlastník a jeho firmy. Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu žádá přes 121 milionů.

Jména Duška a Seppa se ve spojitosti s korupcí objevila v médiích už dříve. Sepp i Dušek figurovali v kauze bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka, který na Duškovu přímluvu vymazal Seppovi dopravní přestupek. Sepp jel tehdy v obci více než stokilometrovou rychlostí.

Sepp byl také obžalován z nezákonného pobírání desetitisícových odměn. Soud ho ale nakonec obvinění zprostil.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy