Korupční kauza s dotacemi sestřelila Duška z vedení ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 16:06
Detektivové stíhají bývalého europoslance Roberta Duška a také bývalého libereckého radního Martina Seppa. Obvinění by se mělo týkat veřejných zakázek a manipulací s evropskými dotacemi.
Robert Dušek.
Robert Dušek. | Foto: Martina Machová

Praha Protikorupční policie obvinila dva vysoce postavené členy ČSSD, bývalého europoslance a člena předsednictva Roberta Duška a spolu s ním jeho stranického kolegu a bývalého libereckého radního Martina Seppa. Dušek ve středu v reakci na stíhání z předsednictva strany odstoupil.

Způsobená škoda přesahuje 200 milionů korun. Informuje o tom server Centrum nezávislé investigace.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej případ odmítl komentovat, Sepp ale obě obvinění potvrdil. Policie muže údajně obvinila začátkem června.

"Dozvěděl jsem se to před pár dny. Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím," řekl Sepp pro Centrum nezávislé investigace.

Dušek: Je to nedorozumění

"Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji," vyjádřil se také Dušek. Jeho stíhání souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku.

Dušek v tiskovém prohlášení uvedl, že z předsednictva odchází proto, aby svým případem sociální demokracii nezatěžoval. Věří tomu, že vyšetřování ukáže, že nic neudělal. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle mluvčí strany Evy Gregorové Duškovu rezignaci uvítal.

Až do středy Dušek mlčel

Dušek ji oznámil v dopise, který odpoledne adresoval premiérovi. "Pevně věřím, že se v dalším prokáže, že jsem se ničeho protiprávního nedopustil," citovala jeho slova stranická mluvčí. Dušek vedl ČSSD Libereckého kraje od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát.

Liberecká ČSSD ani celostátní ústřední výbor se případem zatím více nezabývaly. Ani jeden z orgánů sociální demokracie nepotvrdil, že by měl dosud o stíhání jakékoliv informace. Podle poslance Jaroslava Foldyny se Dušek o obvinění nezmínil ani na víkendových schůzích předsednictva strany a ústředního výkonného výboru.

Podle Centra nezávislé investigace by se obvinění mělo týkat veřejných zakázek a dotací z Evropské unie.

Obviněno je 11 lidí

Údajným podvodem při čerpání dotací na výstavbu termálních lázní Domu pohody se protikorupční policie zabývá více než rok. "Ve věci bylo původně obviněno sedm osob, u některých bylo nově trestní stíhání rozšířeno a nově jsou stíhány další čtyři osoby. Celkem tedy 11 lidí," řekl Radim Kadlček z Krajského státního zastupitelství v Liberci.

Stíhaní by měli být i mezi libereckými stavebními podnikateli. Obviněn je i bývalý vlastník lázní Jan Imlauf.

Lázně společnosti Dům pohody se v Chrastavě otevřely 3. prosince 2012. Dokončena byla tehdy první etapa za sto milionů korun s tím, že v další etapě přibude dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun. Dokončit se ho však nepodařilo.

Vše zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který vyvrcholil insolvenčním řízením. Firmu Dům pohody, které areál patří, vlastnila do roku 2009 společnost Imstav Group, jejímž majitelem byl Imlauf. Lázně jsou od listopadu 2013 v konkurzu.

Lázně dluží přes 200 milionů

Do insolvence je poslal právě bývalý vlastník a jeho firmy. Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu žádá přes 121 milionů.

Jména Duška a Seppa se ve spojitosti s korupcí objevila v médiích už dříve. Sepp i Dušek figurovali v kauze bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka, který na Duškovu přímluvu vymazal Seppovi dopravní přestupek. Sepp jel tehdy v obci více než stokilometrovou rychlostí.

Sepp byl také obžalován z nezákonného pobírání desetitisícových odměn. Soud ho ale nakonec obvinění zprostil.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 53 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy