Protikorupční policie obvinila 17 členů pražské ČSSD

ČTK ČTK
1. 3. 2012 21:19
Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích
Podle ČT měl v síti protikorupční policie uvíznout i  bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.
Podle ČT měl v síti protikorupční policie uvíznout i bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie obvinila 17 členů pražské ČSSD. Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích.

Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize.

Podle informací ČT mezi velké ryby patří třeba šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský a bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.

Zdaleka nejde o první aféru  pražských sociálních demokratů.

Peníze za hlasy

Počátkem prosince 2010 se v tisku objevila informace, že pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100 000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát.

Plachý, jenž veškerou vinu odmítal, po pouhých třech dnech ve funkci rezignoval na místo pražského radního, ponechal si ale mandát zastupitele. Stranické kontrolní orgány posléze Plachého očistily, zatímco Jirkovský byl ze strany vyloučen.

Výroba a distribuce pervitinu

Počátkem loňského března policie zadržela a obvinila několik osob kvůli podezření, že vyráběly a distribuovaly pervitin. Mezi zadrženými byl i zastupitel Prahy 9 za ČSSD Petr Müller. Ten se krátce poté vzdal členství v ČSSD i mandátu zastupitele.

Soud Březinu zatím nepravomocně zprostil obžaloby.
Soud Březinu zatím nepravomocně zprostil obžaloby. | Foto: Ludvík Hradilek

Počátkem tohoto týdne podalo státní zastupitelství na Müllera a devět dalších lidí obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Müllerovi hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let.

Namočen i Březina, poté zproštěn obžaloby

Koncem loňského října byla na tehdejšího náměstka pražského primátora za ČSSD Karla Březinu podána žaloba kvůli údajnému zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil.

Kauza souvisela s tím, že Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development.

Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Březina od počátku vinu odmítal a koncem loňského listopadu jej soud obžaloby zatím nepravomocně zprostil.

Hulinský: Peníze pro postižené sportovce a kyvadlovka k primárkám

Začátkem loňského prosince opustil stranickou funkci předseda pražské organizace ČSSD a městský zastupitel Petr Hulinský, jenž čelí podezření ze střetu zájmů.

Zastupitel Petr Hulinský čelí podezření ze střetu zájmů.
Zastupitel Petr Hulinský čelí podezření ze střetu zájmů. | Foto: Ondřej Besperát

Toho se měl dopustit tím, že pražská radnice a některé městské firmy podporovaly sdružení postižených sportovců, přičemž s těmito dary podle informací médií hospodařily ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

Už v roce 1996 na sebe Hulinský upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny.

V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil "kyvadlovou dopravu" pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Evropa je zasažena různými formami nacionalistického egoismu, řekl papež František

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity". Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci.

Papež dorazil do Atén dnes ráno. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nadále povede Tomio Okamura

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické konferenci v sobotu dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám Okamura se hlasování zdržel. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Konference se kvůli pandemii koronaviru koná online. Okamura bude v čele SPD stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015. Delegáti budou dnes volit i další členy vedení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy