Protikorupční fond ocenil muže za boj s dotačními podvody

ČTK ČTK
9. 12. 2014 13:59
Severočeský aktivista a bývalý úředník Leo Steiner dostal šek na 100 tisíc korun. Poloviční odměnu inkasoval František Mráček za odhalení pochybného hospodaření Středočeského kraje.
Leo Steiner
Leo Steiner | Foto: ČTK

Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) ocenil šekem na 100 tisíc korun bývalého úředníka Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) Lea Steinera. Ten upozornil na údajné machinace s miliardami korun z evropských dotací. Kauzu projednává soud.

Cenu za odvahu v hodnotě 50 tisíc korun dostal také František Mráček za údajné odhalení pochybných postupů při hospodaření s penězi na Krajském úřadu Středočeského kraje. Oba přišli kvůli svým upozorněním o práci.

Steiner pracoval v ROP od roku 2012 jako ředitel řízení programu. Úřad měl rozdělit během sedmi let 19 miliard korun. Po svém nástupu ale prý zjistil, že celý program byl od počátku nastavený k nelegálnímu vyvedení peněz, na což upozornil policii.

Ředitel NFPK Petr Soukenka uvedl, že následkem Steinerova spojení s protikorupční policií byl vyhazov z práce a žaloby vůči němu. Kauzu nyní řeší soud, ve kterém čelí obžalobě osm lidí.

Spolupracující obviněná, úřednice Irena Kotlanová, nedávno při výslechu potvrdila, že se v ROP manipulovalo s projekty. Kromě ní stojí před soudem tři bývalí ředitelé úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík nebo někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Fond ocenil také Františka Mráčka, exšéfa oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, který narazil na údajně neobvyklé postupy při hospodaření s prostředky kraje. Pochybné byly podle něj hlavně investice do softwaru určeného k vyplácení stipendií pro žákovské jízdné a problémy nacházel prý také v rozdílech při rozdělování dotací.

"Místo uznání začal František Mráček čelit šikaně, nátlaku, až nakonec přišel o místo," řekl Soukenka. Mráček se nejdřív obrátil na advokátní kanceláře, což skončilo neúspěšně. Nakonec mu právní pomoc poskytl fond. Soukenka dodal, že Mráček zatím nepravomocně vyhrál soudní spor týkající se údajně nezákonného ukončení pracovního poměru.

Cenu za odvahu dostalo v minulosti osm lidí. Je mezi nimi například nynější senátor Libor Michálek za kauzu týkající se Státního fondu životního prostředí.

Loni fond ocenil exúředníka pražského magistrátu Jiřího Chytila, který byl svědkem a nakonec obžalovaným v kauze Opencard, a podnikatele Vladimíra Sittu mladšího za upozornění na odvádění peněz z jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Právě se děje

Další zprávy