Proti Rathovi povstala kvůli poplatkům města i Kubek

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 1. 2009 19:16
Nelíbí se jim úhrady poplatků v krajských zdravotnických zařízeních
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Řadě voličů se sice zavděčil. Lékaře a některé místní politiky si ovšem David Rath (ČSSD) znepřátelil. Důvodem jsou zdravotnické poplatky.

Neplacení v krajských nemocnicích vyvolalo nevoli u řady z nich. Podnět na Antimonopolní úřad podal dokonce i Rathův blízký spolupracovník Milan Kubek.

Ačkoliv poplatky dlouhodobě kritizuje, zavázali ho k tomu delegáti listopadového sjezdu komory.

"Mohu potvrdit, že jsem 17. prosince podal podnět Úřadu na ochranu hospodářské soutěže," řekl prezident České lékařské komory deníku Aktuálně.cz. Úřad by podle něj měl prošetřit jednání nejen Středočeského kraje, ale i všech dalších hejtmanství, která by v budoucnu měla poplatky odpouštět.

Kubek: Na vracení poplatků doplácí soukromí lékaři

Jednání krajů podle něj může být diskriminační. "Je možné, že ambulance v krajských nemocnicích vytváří nerovnou konkurenci ordinacím soukromým," je přesvědčen.

"Někteří pacienti mohou v této situaci upřednostňovat nemocnici, která poplatek za vyšetření nevybere, před soukromými lékaři a ordinacemi, co poplatky vybírat musí. V opačném případě jim hrozí pokuta," vysvětlil. Soukromé lékaře to prý může poškodit.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina byl přitom na konci roku ten, kdo radil zástupcům hejtmanství, jak poplatky ve svých zařízeních nevybírat. "To ale neznamená, že to tak kraje posléze skutečně udělaly. Zítra nebo pozítří proto obešleme všechny kraje a zeptáme se, jaký způsob nakonec zvolili. Na základě toho pak celou věc posoudíme," řekl.

Přesto by Kubkovi radil poslat stížnost spíše do Bruselu. "My v této věci totiž stejně nerozhodujeme," dodal.

Z vrácených peněz by mohla být silnice 

O tom, jaké kroky podniknout, ale jednají i některá města. Zvláště ta, kde nestojí žádná krajská nemocnice.

Například Rakovník chce poslat Rathovi dopis, v němž by se proti neplacení za péči ohradil. "Zásadně nesouhlasíme s použitím osmdesáti milionů z rozpočtu kraje na uhrazení poplatků v nemocnicích. Jde podle nás o diskriminaci," prohlásil starosta Zdeněk Nejdl.

V Rakovníku totiž žádná krajská nemocnice nestojí, takže místní platí, ačkoliv na úhradu poplatků v jiných zdravotnických zařízeních přispívají ze svých daní i oni sami.

"Tyto peníze by se mohly použít na řadu jiných věcí. Třeba na opravu komunikací," tvrdí Nejdl. Na území kraje podle něj stojí řada cest, které po opravě doslova volají.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Davida Ratha na Aktuálně.cz

Starosta Berouna: Byl to podvod

Starosta Berouna a lékař Jiří Besser (nezávislý) zase tvrdí, že David Rath všechny podvedl. "Nebudu mluvit ani jako starosta, ani jako lékař. Jen jako občan řeknu, že to, co předváděla ČSSD v předvolební kampani, byl podvod. Říkali, že lidé nebudou platit poplatky. Ne, že nebudou platit poplatky jen v krajských nemocnicích."

Bez osmdesáti milionů, které lidem Rath za vyšetření vrátí, se podle něj kraj obejde. Reformy, které chtěl zavést ministr Tomáš Julínek, ale podle Bessera byly správné a neměly se svévolným rozhodnutím krajů nabourávat.

Hlavní slovo mají voliči, tvrdí Rath

Středočeský hejtman David Rath si ale stojí za svým. Prý jen plní slib, který dal voličům. A ten je podle něj závazný. Ve vracení poplatků bude pokračovat.

"Pokud jde o nerovnost na trhu, v demokracii podle mě platí, že největším arbitrem je rozhodnutí lidí ve volbách. My jsme slibovali, že pokud vyhrajeme volby, zaplatíme poplatky lidem v krajských nemocnicích. A to plníme. Pokud se to někomu nelíbí, může zkusit něco podobného. Slíbit opak a vyhrát volby," řekl v rozhovoru pro ČT24.

Poslanec David Rath ve sněmovně
Poslanec David Rath ve sněmovně | Foto: aktuálně.cz

Poplatky neplatí od 1. ledna pacienti v pěti nemocnicích Středočeského kraje, tedy v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně, Příbrami a v Benešově. Formou daru je za ně hradí hejtmanství. Nejde přitom jen o krajské nemocnice, ale i o krajské polikliniky a pohotovosti. Poplatky nehradí ani v lékárnách, které jsou součástí takového zařízení.

Středočeský kraj předběžně odhadl náklady na 80 milionů za rok. Podle Ratha má kraj tuto sumu vyčleněnu v rozpočtu. Zastupitelstvo tuto praxi schválilo na svém zasedání loni v půli prosince.

Další kraje se přidají v únoru

V dalších krajích by se měly poplatky začít vracet od února. Neplacení si ale každý vyřeší po svém.

Například Zlínský kraj zaplatí péči jen nezletilým pacientům a seniorům nad 70 let. "V platnosti zůstává poplatek za recept, za pohotovost a za lůžko," řekl mluvčí kraje Patrik Kamas.

Jaký osud čeká poplatky v budoucnu, nyní řeší i senát. Poslanci těsně před Vánocemi všechny regulační platby zrušili a nyní mají vše na bedrech senátoři a prezident. Dá se očekávat, že horní komora parlamentu vrátí normu sněmovně.

 

Právě se děje

Další zprávy