Proti maturitám demonstrovaly v Praze desítky studentů

Michal Žák Veronika Rodriguez Michal Pavec, Michal Žák, Veronika Rodriguez
16. 7. 2009 17:00
Pořadatelé počítali se dvěma tisíci
Červnových protestů se zúčastnilo na sedm tisíc lidí
Červnových protestů se zúčastnilo na sedm tisíc lidí | Foto: Jan Langer

Praha - Na Palackého náměstí v centru Prahy se před druhou hodinou odpoledne sešla necelá stovka studentů, která se rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas se zavedením státních maturit. Ministerstvo školství s nimi počítá od příštího roku.

Nízká účast byla pro organizátory akce zklamáním, počítali se zhruba dvěma tisíci demonstrantů.

"Těžko říct, proč nepřišli. Možná je to prázdninami nebo pro některé mohla být problémem cesta do Prahy. Ale nepředpokládám, že by tolik lidí najednou změnilo názor," myslí si jeden z pořadatelů, student gymnázia Filip Vích. 

Po krátkém čekání, zda nedorazí ještě další demonstranti, se studenti za dohledu policie a velkého zájmu médií vydali směrem k Císařské louce, kde je pro ně připraven koncert.

"Tahle akce není ani tak o tom být vidět v nějaké mase, chceme spíš oslovit poslance, protože oni také mají své pochybnosti o státní maturitě," řekl ještě před demonstrací Vích.

Narážel tak na fakt, že z řad ODS i ČSSD zaznívá kritika jednotné maturity a apel na její odklad.

Poslanci tvrdí, že projekt není dotažen do konce a ohrožuje budoucnost studentů. S tím ovšem nesouhlasí ministerstvo školství, podle něhož běží vše podle plánu. A šéfka resortu Miroslava Kopicová označuje snahy poslanců za předvolební populismus.

Mecenáš Zubové v pozadí

Dnešní protest ovšem vyvolává řadu otazníků. Spolupořádá ho totiž facebooková iniciativa Green Revolution, která je spojena s šéfkou Demokratické strany zelených Olgou Zubovou a jejím mecenášem a někdejším ministerským náměstkem Jaromírem Soukupem.

Ten také zaplatil náklady na dnešní demonstraci a následný koncert.

"Všechno to ale skutečně začali studenti sami. Prostě nám jen někdo pomáhá," odmítá Vích napojení na Soukupa, majitele vlivné mediální agentury Médea. "Údajně nás sponzoruje, ale není jediný, je to už asi desátý člověk, který nás sponzoruje."

Odmítá i jakýkoliv politický podtext. "My jsme nikdy nikomu neřekli: Volte nějakou konkrétní politickou stranu a já jsem to neslyšel ani od Green Revolution či Olgy Zubové či jiných poslanců," brání protesty.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy