Proti maturitám demonstrovaly v Praze desítky studentů

Michal Žák Veronika Rodriguez Michal Pavec, Michal Žák, Veronika Rodriguez
16. 7. 2009 17:00
Pořadatelé počítali se dvěma tisíci
Červnových protestů se zúčastnilo na sedm tisíc lidí
Červnových protestů se zúčastnilo na sedm tisíc lidí | Foto: Jan Langer

Praha - Na Palackého náměstí v centru Prahy se před druhou hodinou odpoledne sešla necelá stovka studentů, která se rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas se zavedením státních maturit. Ministerstvo školství s nimi počítá od příštího roku.

Nízká účast byla pro organizátory akce zklamáním, počítali se zhruba dvěma tisíci demonstrantů.

"Těžko říct, proč nepřišli. Možná je to prázdninami nebo pro některé mohla být problémem cesta do Prahy. Ale nepředpokládám, že by tolik lidí najednou změnilo názor," myslí si jeden z pořadatelů, student gymnázia Filip Vích. 

Po krátkém čekání, zda nedorazí ještě další demonstranti, se studenti za dohledu policie a velkého zájmu médií vydali směrem k Císařské louce, kde je pro ně připraven koncert.

"Tahle akce není ani tak o tom být vidět v nějaké mase, chceme spíš oslovit poslance, protože oni také mají své pochybnosti o státní maturitě," řekl ještě před demonstrací Vích.

Narážel tak na fakt, že z řad ODS i ČSSD zaznívá kritika jednotné maturity a apel na její odklad.

Poslanci tvrdí, že projekt není dotažen do konce a ohrožuje budoucnost studentů. S tím ovšem nesouhlasí ministerstvo školství, podle něhož běží vše podle plánu. A šéfka resortu Miroslava Kopicová označuje snahy poslanců za předvolební populismus.

Mecenáš Zubové v pozadí

Dnešní protest ovšem vyvolává řadu otazníků. Spolupořádá ho totiž facebooková iniciativa Green Revolution, která je spojena s šéfkou Demokratické strany zelených Olgou Zubovou a jejím mecenášem a někdejším ministerským náměstkem Jaromírem Soukupem.

Ten také zaplatil náklady na dnešní demonstraci a následný koncert.

"Všechno to ale skutečně začali studenti sami. Prostě nám jen někdo pomáhá," odmítá Vích napojení na Soukupa, majitele vlivné mediální agentury Médea. "Údajně nás sponzoruje, ale není jediný, je to už asi desátý člověk, který nás sponzoruje."

Odmítá i jakýkoliv politický podtext. "My jsme nikdy nikomu neřekli: Volte nějakou konkrétní politickou stranu a já jsem to neslyšel ani od Green Revolution či Olgy Zubové či jiných poslanců," brání protesty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy