Proti "dělníkům" nastoupí i u Ústavního soudu Sokol

ČTK ČTK
9. 4. 2010 19:18
Ústavní soud se bude Dělnickou stranou zabývat poprvé
Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládu bude u Ústavního soudu zastupovat ve sporu o zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS) opět advokát Tomáš Sokol spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Ministr to oznámil po dnešním jednání kabinetu. Vláda dnes schválila návrh ministerstva vnitra na vyjádření k ústavní stížnosti Dělnické strany proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jejím rozpuštění, v níž argumenty Dělnické strany uvedené ve stížnosti odmítá.

"Vláda rozhodla, že bude zastupována u Ústavního soudu mou osobou a se mnou tam bude pan doktor Sokol, kterého najme ministerstvo vnitra na zastupování státu," uvedl Pecina. Sokol už vládu zastupoval u NSS a připravoval pro ni návrh na zrušení Dělnické strany.

NSS o jejím zrušení rozhodl průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

Strana ve své stížnosti rozhodnutí NSS odmítla jako nezákonné, soudní řízení podle DS neslo typické znaky "středověkého čarodějnického procesu". Rozhodnutí označila za "násilné vynucování politické korektnosti na úkor základních ústavních svobod". NSS zjištěné poznatky podle DS vykládal tendenčně. Úmyslem vlády prý byla násilná likvidace nepohodlné politické strany, kabinet navíc po celou dobu existence DS nevyužil možnosti domáhat se pozastavení její činnosti, stojí v stížnosti.

Dělnická strana vytkla NSS údajné procesní vady. Soud podle strany neměl například pravomoc o návrhu rozhodovat a provedení některých důkazů bylo prý nezákonné. Závěry NSS také podle DS nemají oporu v provedeném dokazování, odůvodnění rozhodnutí označila strana za zmatečné a nepřezkoumatelné. Nebyly splněny zákonem stanovené podmínky pro rozpuštění strany, uvedla DS v ústavní stížnosti.

Ministerstvo vnitra se v návrhu vládního stanoviska například vymezila proti názoru, že by návrh na rozpuštění strany byl podán účelově z důvodů poukazování DS na současné problémy společnosti, jako jsou například soužití s menšinami nebo nezaměstnanost.

Ústavní soud se bude rozpuštěním politické strany z důvodu její závadné činnosti zabývat poprvé. Pravomoc posoudit zákonnost a ústavnost rozpuštění mu dává česká ústava. Podle zákona o Ústavním soudu může strana návrh podat, jestliže se domnívá, že rozhodnutí o rozpuštění není ve shodě s ústavními nebo jinými zákony.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy