Proti "dělníkům" nastoupí i u Ústavního soudu Sokol

ČTK ČTK
9. 4. 2010 19:18
Ústavní soud se bude Dělnickou stranou zabývat poprvé
Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládu bude u Ústavního soudu zastupovat ve sporu o zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS) opět advokát Tomáš Sokol spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Ministr to oznámil po dnešním jednání kabinetu. Vláda dnes schválila návrh ministerstva vnitra na vyjádření k ústavní stížnosti Dělnické strany proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jejím rozpuštění, v níž argumenty Dělnické strany uvedené ve stížnosti odmítá.

"Vláda rozhodla, že bude zastupována u Ústavního soudu mou osobou a se mnou tam bude pan doktor Sokol, kterého najme ministerstvo vnitra na zastupování státu," uvedl Pecina. Sokol už vládu zastupoval u NSS a připravoval pro ni návrh na zrušení Dělnické strany.

NSS o jejím zrušení rozhodl průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

Strana ve své stížnosti rozhodnutí NSS odmítla jako nezákonné, soudní řízení podle DS neslo typické znaky "středověkého čarodějnického procesu". Rozhodnutí označila za "násilné vynucování politické korektnosti na úkor základních ústavních svobod". NSS zjištěné poznatky podle DS vykládal tendenčně. Úmyslem vlády prý byla násilná likvidace nepohodlné politické strany, kabinet navíc po celou dobu existence DS nevyužil možnosti domáhat se pozastavení její činnosti, stojí v stížnosti.

Dělnická strana vytkla NSS údajné procesní vady. Soud podle strany neměl například pravomoc o návrhu rozhodovat a provedení některých důkazů bylo prý nezákonné. Závěry NSS také podle DS nemají oporu v provedeném dokazování, odůvodnění rozhodnutí označila strana za zmatečné a nepřezkoumatelné. Nebyly splněny zákonem stanovené podmínky pro rozpuštění strany, uvedla DS v ústavní stížnosti.

Ministerstvo vnitra se v návrhu vládního stanoviska například vymezila proti názoru, že by návrh na rozpuštění strany byl podán účelově z důvodů poukazování DS na současné problémy společnosti, jako jsou například soužití s menšinami nebo nezaměstnanost.

Ústavní soud se bude rozpuštěním politické strany z důvodu její závadné činnosti zabývat poprvé. Pravomoc posoudit zákonnost a ústavnost rozpuštění mu dává česká ústava. Podle zákona o Ústavním soudu může strana návrh podat, jestliže se domnívá, že rozhodnutí o rozpuštění není ve shodě s ústavními nebo jinými zákony.

 

Právě se děje

před 4 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy