Státní experiment: Jak donutit pracovat ty, kteří nechtějí

Státní experiment: Jak donutit pracovat ty, kteří nechtějí
Právě v Jirkově se místní sociálka ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování pokusila udělat experiment 'prostupné zaměstnávání'.
"Agentura systém zavádí ve městech, s nimiž spolupracuje, pro které je typická vysoká nezaměstnanost a s ní spojené sociální problémy," vysvětluje  Alena Zieglerová, vedoucí týmu, který má prostupné zaměstnávání v agentuře na starost.
Nejprve aktivizace ve veřejné či dobrovolnické službě, odtud mohou osvědčení kandidáti přecházet na určitou omezenou dobu na místa v městských neziskových organizacích a na závěr si najdou místo na volném pracovním trhu. Tak by měl podle Zieglerové experiment v praxi fungovat.
Podle ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Evy Šulcové není prostupné zaměstnávání jediným a nejdůležitějším posláním jirkovské sociálky. "Máme roční rozpočet přes šest milionů korun a prostupné zaměstnávání děláme jako takovou třešničku na dortu. Zapojujeme do něj pouze obyvatele ubytovny, kterou spravujeme," popisuje angažovanost Šulcová.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 1. 2014 9:55

Jak motivovat někoho, kdo nechce jít do práce, aby udělal přesný opak? Podobné otázky visely ve vzduchu jirkovské sociálky v roce 2006, kdy do své správy převzala místní městskou ubytovnu. Hned zkraje proto stanovila pro všechny obyvatele ubytovny přísné podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy