Prostějovští radní otočili. Distancovali se od petice proti úpravě zrušeného židovského hřbitova

ČTK ČTK
26. 1. 2017 14:25
Od petice, která odmítá pietní úpravu na místě zrušeného židovského hřbitova, se distancovali prostějovští radní. Ještě na začátku roku přitom s peticí souhlasili a doporučili zastupitelstvu její schválení. Ti, co petici organizovali, chodili s papírem, na kterém byl použit jeden z návrhů, který byl už neaktuální a dávno jsme ho odmítli. Mohlo proto dojít k tomu, že někteří občané, kteří petici podepsali, byli tady tímto pomýleni," řekla ve čtvrtek novinářům primátorka Alena Rašková (ČSSD).
Židovský hřbitov se zachoval v nedalekém Holešově. V Prostějově byl za války zničen.
Židovský hřbitov se zachoval v nedalekém Holešově. V Prostějově byl za války zničen. | Foto: ČTK

Prostějov – Prostějovští radní změnili názor na petici, jejíž organizátoři brojí proti pietní úpravě prostoru bývalého židovského hřbitova. Zatímco na začátku roku s peticí souhlasili a doporučili zastupitelstvu její schválení, tak nyní podpisové archy s více než třemi tisíci podpisy pouze vzali na vědomí. Podle radních byl v petici použit obrázek starého a neplatného návrhu, který počítal s obehnáním prostoru vysokým plotem. Židovský hřbitov, na jehož místě je park a škola, připomíná pouze pomník. O jeho rehabilitaci usiluje americká dobročinná nadace Kolel Damesek, se kterou budou radní jednat.

"Ti, co petici organizovali, chodili s papírem, na kterém byl použit jeden z návrhů, který byl už neaktuální a dávno jsme ho odmítli. Mohlo proto dojít k tomu, že někteří občané, kteří petici podepsali, byli tady tímto pomýleni," řekla ve čtvrtek novinářům primátorka Alena Rašková (ČSSD). Na začátku roku radní petici podpořili. "Domluvili jsme se, že budeme zastupitelstvu doporučovat, aby se petici vyhovělo. Jinak řečeno souhlasíme s peticí," prohlásila tehdy Rašková.

Názor podle primátorky nyní radní změnili kvůli použití starého návrhu úpravy místa. "Když jsme se to dozvěděli, tak jsme se od vzniku petice distancovali a řekli jsme to organizátorům," podotkla.

Vizualizace, kterou použili organizátoři petice, podle náměstka primátorky Jiřího Pospíšila (PéVéčko) pochází z roku 2012. Na obrázku je znázorněna plocha obehnaná zdí a osázená náhrobky. "Byl to návrh, který jsme smetli ze stolu," upozornil Pospíšil. Návrh tehdy podle Raškové předložili "nějací představitelé židovské organizace". Na to, že petice reagovala na neplatný návrh, v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz upozornil i předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek.

Organizace Kolel Damesek Eliezer nyní usiluje o rehabilitaci hřbitova, na jehož místě leží ostatky 1924 židovských občanů Prostějova. Návrh zveřejněný americkou nadací počítá s výrazně menším zásahem do prostoru parku. Radní budou se zástupci židovské obce i nadace jednat příští týden ve čtvrtek. Město chce, aby byl zachován bezproblémový přístup ke škole.

Někdejší židovský hřbitov v Prostějově zařadilo ministerstvo kultury přes nesouhlas radnice na seznam kulturních památek loni v létě. Letos pak prohlásilo za kulturní památku i 12 historických náhrobků a jejich fragmentů. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si za německé okupace rozebrali obyvatelé z okolních vesnic. Použili je například při dláždění dvorků. Některé z náhrobních kamenů se podařilo najít.

Židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Lidé mají hluboko ve svých kořenech některé věci, je tam nedůvěra k Židům, takhle se divili moji předci v období hilsneriády, říká Tomáš Jelínek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy