Prosaďte novelu o pěstounství, vyzvali poslance experti

ČTK ČTK
15. 10. 2012 13:54
Odborníci po podpoře rodinné péče volají už léta, prezident novelu vetoval
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat.
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci organizací na pomoc opuštěným dětem i někteří pěstouni vyzvali v pondělí poslance, aby přijali novelu zákona o ochraně dětí.

Zákon, který má upřednostnit péči pěstounskou před pobytem v ústavu, vetoval prezident. Česko léta sklízí kritiku domácích expertů i mezinárodních institucí za velký počet dětí v ústavech. Nyní v nich vyrůstá asi 11 tisíc chlapců a děvčat.

"Věřím, že se najde 101 rozumných zákonodárců. Mnoho křivd z minulosti Česká republika už splatila, teď je čas splatit je i těm nejbezbrannějším. Teď je ta doba, kdy by se měly splatit dluhy, aby se další děti nemusely potýkat s následky deprivace," uvedla ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová.

Podle ní Česko mělo fungující pěstounskou péči, kterou minulý režim v 50. letech ze dne na den zrušil a do ústavů tehdy poslal na 5 tisíc dětí.

Novelu o ochraně dětí připravilo ministerstvo práce. Zákon má podpořit hlavně péči v rodině. Dítě v nouzi by se tak vůbec do ústavů nemuselo dostat. Do doby, než by se o ně mohli starat vlastní či adoptivní rodiče, by o ně měli pečovat profesionální pěstouni.

Rodinám by pomáhali experti, vznikla by síť služeb. Pěstouni na přechodnou dobu by měli dostávat plat, z něhož by se odvádělo sociální a zdravotní pojištění. Pobírali by ho i v době, kdy by se zrovna o žádné dítě nestarali.

Dolní komoře vrátil normu už Senát. Podle kritiků by novela rozvrátila současný fungující systém ústavů, z pěstounství udělala trh a z dětí zboží. Stejný názor má i prezident. Podle něj je nový zákon "bezcitný a surový" a poslanci ho přijali jen pod tlakem mezinárodních institucí. S tím odborníci nesouhlasí. Zdůrazňují, že po nové úpravě a podpoře rodinné péče volají už dlouhá léta.

Podle zástupců organizací na pomoc dětem a pěstounům stojí roční pobyt v dětském domově asi 281 tisíc korun a v kojeneckém ústavu zhruba 448 tisíc korun. Pěstounská péče na přechodnou dobu má vyjít asi na 240 tisíc, na péči u stálých pěstounů pak stát podle věku dítěte vydá od 96 tisíc do 120 tisíc korun ročně.

Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. Od roku 2016 by pak do nich neměly chodit už ani děti do sedmi let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy