Prosaďte novelu o pěstounství, vyzvali poslance experti

ČTK ČTK
15. 10. 2012 13:54
Odborníci po podpoře rodinné péče volají už léta, prezident novelu vetoval
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat.
Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci organizací na pomoc opuštěným dětem i někteří pěstouni vyzvali v pondělí poslance, aby přijali novelu zákona o ochraně dětí.

Zákon, který má upřednostnit péči pěstounskou před pobytem v ústavu, vetoval prezident. Česko léta sklízí kritiku domácích expertů i mezinárodních institucí za velký počet dětí v ústavech. Nyní v nich vyrůstá asi 11 tisíc chlapců a děvčat.

"Věřím, že se najde 101 rozumných zákonodárců. Mnoho křivd z minulosti Česká republika už splatila, teď je čas splatit je i těm nejbezbrannějším. Teď je ta doba, kdy by se měly splatit dluhy, aby se další děti nemusely potýkat s následky deprivace," uvedla ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová.

Podle ní Česko mělo fungující pěstounskou péči, kterou minulý režim v 50. letech ze dne na den zrušil a do ústavů tehdy poslal na 5 tisíc dětí.

Novelu o ochraně dětí připravilo ministerstvo práce. Zákon má podpořit hlavně péči v rodině. Dítě v nouzi by se tak vůbec do ústavů nemuselo dostat. Do doby, než by se o ně mohli starat vlastní či adoptivní rodiče, by o ně měli pečovat profesionální pěstouni.

Rodinám by pomáhali experti, vznikla by síť služeb. Pěstouni na přechodnou dobu by měli dostávat plat, z něhož by se odvádělo sociální a zdravotní pojištění. Pobírali by ho i v době, kdy by se zrovna o žádné dítě nestarali.

Dolní komoře vrátil normu už Senát. Podle kritiků by novela rozvrátila současný fungující systém ústavů, z pěstounství udělala trh a z dětí zboží. Stejný názor má i prezident. Podle něj je nový zákon "bezcitný a surový" a poslanci ho přijali jen pod tlakem mezinárodních institucí. S tím odborníci nesouhlasí. Zdůrazňují, že po nové úpravě a podpoře rodinné péče volají už dlouhá léta.

Podle zástupců organizací na pomoc dětem a pěstounům stojí roční pobyt v dětském domově asi 281 tisíc korun a v kojeneckém ústavu zhruba 448 tisíc korun. Pěstounská péče na přechodnou dobu má vyjít asi na 240 tisíc, na péči u stálých pěstounů pak stát podle věku dítěte vydá od 96 tisíc do 120 tisíc korun ročně.

Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměli chlapci a děvčata do tří let do ústavů už vůbec posílat. Od roku 2016 by pak do nich neměly chodit už ani děti do sedmi let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy