Proruský dezinformátor bude dál dohlížet na odsouzené. Zůstává státním úředníkem

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
23. 6. 2022 14:45
Dodržování zákona může probační úředník Eugen Freimann kontrolovat dál. Přestože provozuje dezinformační web, o němž vojenské zpravodajství uvedlo, že slouží ruským zájmům v Česku, jak upozornily Aktuálně.cz a HN. Freimann také vede "rytířský řád", kam přizval i muže souzeného za organizování prostituce. Probační a mediační služba pro jeho propuštění důvody nenašla, stát ho bude dál platit.
Eugen Sigismund Freimann
Eugen Sigismund Freimann | Foto: web Řádu sv. Konstantina a Heleny

Prokremelskou propagandou dokáže web Infokurýr zasáhnout na sociálních sítích až stovky tisíc Čechů. Pátrání Aktuálně.cz a HN minulý týden odhalilo, že ho provozuje suspendovaný pravoslavný kněz Eugen Freimann, který je zároveň státním zaměstnancem. Web kontroluje prostřednictvím novinářské asociace se sídlem v Teplicích, která navazuje na organizaci z dob studené války, podle expertů spojenou se sovětskou tajnou službou KGB.

K Rusku odkazuje i další okolnost. Freimanna a jeho spolupracovníky obklopuje síť firem a spolků s neprůhledným hospodařením, které měly často původně ruské vlastníky. Čím se skutečně zabývají, není jasné. Jako probační úředník dohlížející nad obviněnými, obžalovanými nebo odsouzenými navíc Freimann dostává peníze z rozpočtu ministerstva spravedlnosti.

S redaktory se Freimann o svých aktivitách bavit odmítl. V Teplicích ho nezastihli, oficiální bydliště má na úřední adrese magistrátu. "Nic nebudu komentovat. Jsem soukromá osoba," uvedl dříve do telefonu a zavěsil.

Probační a mediační služba Freimannovo působení na základě článku Aktuálně.cz a HN prověřila. A dospěla k názoru, že pro ni může pracovat i dál. "Z hlediska pracovněprávního jsme neshledali důvody, proč by neměl náš pracovník dále vykonávat činnost probačního úředníka," řekl redaktorům mluvčí služby Martin Bačkovský.

"Pokud si zaměstnanec plní svoje pracovní povinnosti bez problémů a my jsme zatím neshledali porušení pracovní kázně, nemá zaměstnavatel žádný důvod ani pravomoc, proč by měl řešit jeho čistě soukromé aktivity," dodal mluvčí.

Suspendovaný kněz se také prohlašuje za velmistra Rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny, který se hlásí k pravoslavné církvi. Její představitelé ale takový řád neuznávají.

Mezi členy řádu patří například Sergej Onyskiv, dříve stíhaný za to, že jako šéf gangu v Dubí týral ženy a nutil je k prostituci. Případ ukončila v roce 2013 amnestie prezidenta Václava Klause. A také Jindřich Pojkar, bývalý soudce Okresního soudu v Teplicích, po jehož hrubých chybách se členové Onyskivova gangu dostali z vazby a většina zmizela v zemích někdejšího Sovětského svazu.

V médiích Freimann nedávno kritizoval postoj vedení pravoslavné církve v Česku k ruské invazi na Ukrajinu. Skutečnost, že útok důrazně neodsoudilo, vysvětlil tím, že vrcholní představitelé studovali v Moskvě, jsou tamní církví řízení a mají v Moskvě kontakty. Při rozhovorech se nechával titulovat jako duchovní a církevní právník, přestože ho vedení církve už dříve postavilo mimo službu.

Církev Freimannovi zakázala sloužit, ten mše pořádá dále

Modlitebna, v níž Freimman provozuje svou pravoslavnou církev.
Foto: Honza Mudra
  • V konfliktu s vedením v Česku registrované Pravoslavné církve v českých zemích je Eugen Freimann dlouhodobě. Knězem je stále, ale v roce 2013 ho vedení postavilo mimo službu.
  • "Stalo se tak rozhodnutím tehdejšího metropolity Kryštofa z důvodu 'hrubého porušení církevní disciplíny a chování, které nepřísluší duchovenskému stavu'. Tímto rozhodnutím mu bylo zakázáno vykonávání všech kněžských úkonů," řekl Aktuálně.cz a HN protopresbyter Jan Beránek.
  • Freimann se pak za pomoci zfalšovaných podpisů v roce 2014 pokusil zaregistrovat u státu vlastní pravoslavnou církev. 
  • Když se mu to nepovedlo, bohoslužby začal sloužit pod hlavičkou Pravoslavné církevní obce v Teplicích. Na jejím webu tvrdí, že je nejvyšším reprezentantem Pravoslavné církve Ukrajiny v Česku. "Svou činností koná proti zákazu a dopouští se církevního rozkolu," uvádí Beránek.
  • Modlitebnu Freimann provozuje v suterénu teplického domu, jenž vlastní rodina Svobodových. Pavel Svoboda, jenž loni zemřel, byl Freimannovým přítelem a podporovatelem. Šlo o bývalého pohraničníka a agenta komunistické Státní bezpečnosti.
  • Prostor slouží i jako modlitebna neregistrované Svobodovy Církve husitské Jana Žižky z Trocnova. Ta sloužila pro schůzky příznivců Ruska, jak popsal před časem server Hlidacipes.org. 
  • Před modlitebnou jsou ve vitrínách pověšeny fotografie prezidenta Miloše Zemana při návštěvě budovy. "Párkrát tady byl, ale už dlouho ne," řekl Aktuálně.cz a HN Svobodův příbuzný, žalmista v modlitebně.

Na webu Infokurýr mezitím vycházejí další dezinformace obhajující masakrování civilistů na Ukrajině vojsky ruského prezidenta Vladimira Putina. "Průměrné Ukrajince obelhal, okrádal a v mnoha případech i zavraždil kyjevský gang, kterému předsedají oligarchové, fanatici bezpečnostních služeb a neonacisté," tvrdí mimo jiné jeden z posledních textů. Další články o údajných úspěších ruských vojsk Freimannův portál přebírá přímo z propagandistického portálu ruské vlády Sputnik.

Dezinformační weby, o jejichž zablokování vojenské zpravodajství požádalo krátce po invazi internetové provozovatele, jsou od května opět dostupné. Vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma oznámil, že blokování nemá smysl. Zákon, který by postup ukotvil v paragrafech, nepředstavil a jinou strategii boje proti dezinformacím zatím vláda nezveřejnila.

VIDEO: František Vrábel o ruských dezinformacích.  

„Česká dezinformační scéna je zcela ve vlivu ruských zájmů. V posledních dvou letech byl jejím hlavním tématem covid." | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy