Propuštěný střílel na své šéfy, pak se zabil

Report
24. 9. 2009 16:45
Zlín - Propuštěný muž ráno střílel v sídle zlínské firmy GRASPO. Postřelil dva šéfy, pak obrátil zbraň proti sobě.
Do budovy podniku GRASPO policie nikoho nepouští. Ano zaměstnanci nejsou moc sdílní
Do budovy podniku GRASPO policie nikoho nepouští. Ano zaměstnanci nejsou moc sdílní | Foto: Karel Toman

Krátce před polednem nemocnice oznámila, že vražedný amok nepřežil, připravil se o život.

Nedávno propuštěný 55letý muž přišel do tiskáren kolem osmé hodiny ráno. Vytáhl zbraň a začal střílet. Na mušku si vzal nejprve o rok mladšího majitele firmy a dalšího 41letého zaměstnance.

Pak v jedné z kanceláří obrátil zbraň proti sobě.

Střelba časně ráno

"Všichni tři jsou momentálně v péči lékařů," řekla Aktuálně.cz krátce po incidentu mluvčí policie Jana Bartíková s tím, že zdravotníci je převezli do Baťovy krajské nemocnice.

Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana byli už během transportu v kritickém stavu. "Ve všech případech se jedná o střelná zranění v oblasti hlavy. Je to velmi vážné," řekl.

Jeho slova se naplnila krátce po jedenácté hodině. "Jeden ze zraněných už zemřel," řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Jaký je stav dalších dvou postřelených, není známo. "Nemáme jejich souhlas," vysvětlila Havlíková. Rodinní příslušníci už podle ní byli informováni.

Podle informací Aktuálně.cz je majitel firmy postřelen do krku, ruky a nohy. Mladší z obou mužů pak do hlavy.

Případ mezitím převzali brněnští vyšetřovatelé z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

"Šetření události je na začátku. Od ranních hodin probíhá ohledání místa činu, zajištění stop a především výslechy svědků celé tragédie včetně poznatků z okolí," uvádí mluvčí krajské policie Soňa Svobodová.

Propuštění muže z pracovního poměru policie vyšetřuje jako jeden z možných motivů střelce.

GRASPO nepropouštělo hromadně

Podle mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšové pracovalo loni na konci roku ve společnostech GRASPO 290 lidí. "Od ledna se v evidenci našeho úřadu práce objevilo šestnáct zaměstnanců z GRASPO. Žádné hromadné propouštění jsme hlášeno neměli," řekla.

Budova tiskárny GRASPO
Budova tiskárny GRASPO | Foto: Karel Toman

Podle Majdyšové neměl příliš mnoho šancí najít nové místo. "Volných pracovních míst je málo," řekla. Nezaměstnanost ve Zlínském kraji roste od loňského listopadu, v srpnu již činila rovných deset procent. Ještě před rokem přitom byla téměř poloviční.

"My nesmíme nic říkat, nebo nás vyhodí. Ale byl to dobrý ogara," překřikuje tiskařské stroje z okna střežené budovy jeden ze zaměstnanců. "Všeci to tu nesú těžko," sděluje reportérovi Aktuálně.cz.

S tím ale firma nesouhlasí. "Muž nebyl propuštěn kvůli snižování stavu, ale z důvodu opakovaného hrubého porušování pracovní kázně."

Společnost v odpoledních hodinách vydal prohlášení. V něm se členové představenstva Lubor Kaluža a Pavel Krystek ohradili proti informacím z médií o hromadném propouštění. "Naopak kvalifikované pracovníky hledáme."

Další informace však odmítá firma s ohledem na probíhající vyšetřování poskytnout.

"Znal jsem ho, každý ho tu znal," prozrazuje z okna budovy další zaměstnanec. "Byl to bývalý mistr. Přeřadili ho ale na tiskaře, pak tam byly nějaké rozbroje a propustili ho. Promiňte, víc říct nesmím."

Foto: Aktuálně.cz

Fakt, že společnost, která má podle vlastních slov dobré výsledky a zaměstnance naopak hledá, nepropouštěla, potvrdila i starší paní, která vychází z vrátnice.

V Česku nezvyklý případ

Případy, kdy se propuštěný zaměstnanec chtěl střelbou pomstít vedení firmy, se doposud v České republice neobjevily. V zahraničí, a především v USA jsou však tyto tragédie poměrně běžné.

Částečně podobný případ se stal podle ČTK pouze v srpnu 2003, kdy dvaapadesátiletý zaměstnanec Železáren a drátoven Bohumín (ŽDB) na Karvinsku ohrožoval revolverem svého nadřízeného v jeho kanceláři a požadoval zrušení výpovědi, kterou dostal od vedení podniku. Na místě musela zakročit policie, která silně opilého muže odvezla na záchytnou stanici.

 

Právě se děje

před 51 minutami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy